Home Bota FRANCË – Rritja ekonomike arrin pragun simbolik 2%

FRANCË – Rritja ekonomike arrin pragun simbolik 2%

2 min read
0
256

PARIS, 28 shkurt /ATSH-AFP/ – Rritja ekonomike franceze ka qenĂ« mĂ« e fortĂ« se ajo e njoftuar mĂ« parĂ« nĂ« 2017 duke arritur pragun simbolik prej 2%, njĂ« lajm tjetĂ«r i mirĂ« pĂ«r presidentin, Emmanuel Macron pas pĂ«rmirĂ«simit nĂ« frontin e papunĂ«sisĂ«.

Sipas një vlerësimi të dytë të publikuar sot nga Insee, Prodhimi i Brendshëm Bruto është rritur me 2% dhe jo me 1,9% ashtu si Instituti i Statistikave kishte theksuar më parë. Bëhet fjalë për rritjen më të madhe që prej 2011.

Ky pĂ«rmirĂ«sim shpjegohet nga njĂ« rritje mĂ« dinamike se ajo e parashikuar nĂ« tremujorin e parĂ«, ku PBB-ja Ă«shtĂ« rritur me 0,7%, nĂ« vend tĂ« 0,6%”, theksoi organizmi publik nĂ« njĂ« komunikatĂ«.

Vlerësimi për tre tremujorët e tjerë mbetet i pandryshuar.

Kjo rritje vjetore është shumë më e lartë se ajo e vitit 2016, ku rritja e PBB ishte parashikuar 1,1%.

“MegjithatĂ«, ajo mbetet mĂ« e ulĂ«t se ajo e zonĂ«s euro, qĂ« ka regjistruar nĂ« vitin 2017 njĂ« rritje ekonomike prej 2,5%”, sipas ZyrĂ«s Europiane tĂ« Statistikave Eurostat./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…