Home Bota GENETIKË – Zbulohet ADN-ja e kulturĂ«s

GENETIKË – Zbulohet ADN-ja e kulturĂ«s

4 min read
0
220

LONDËR, 28 janar /ATSH-ANSA/ – Pas shekujsh debatesh mbi raportin mes natyrĂ«s dhe kulturĂ«s, vjen prova e parĂ« qĂ« edhe kultura ka njĂ« ADN tĂ« sajĂ«n, sipas njĂ« zbulimi tĂ« publikuar nĂ« revistĂ«n shkencore “Science”.

“ËshtĂ« njĂ« pĂ«rzierje genetike shumĂ« e çuditshme, qĂ« influencohet nga gene tĂ« heshtura, qĂ« ndonĂ«se nuk trashĂ«gohen drejtpĂ«rdrejtĂ« nga prindĂ«rit, mund tĂ« influencojnĂ« aspekte shumĂ« tĂ« ndryshme, nga rendimenti nĂ« shkollĂ« tek shĂ«ndeti, madje influencon edhe moshĂ«n qĂ« do tĂ« lindĂ« fĂ«mija i parĂ« deri tek numri i cigareve qĂ« mund tĂ« pihen”, thuhet nĂ« kĂ«tĂ« zbulim tĂ« bazuar nĂ« ADN-nĂ« e mĂ« shumĂ« se 21 000 islandezĂ«ve dhe tĂ« zhvilluar nga Augustine Kong qĂ« punon nĂ« universitetet e “Oxford” dhe atĂ« tĂ« IslandĂ«s, si dhe nĂ« kompaninĂ« “Code Genetics”.

“PrindĂ«rit kalojnĂ« tek fĂ«mijĂ«t vetĂ«m 50% tĂ« ADN-sĂ«, por studiuesit kĂ«rkuan tĂ« shohin se çfarĂ« peshe kanĂ« genet qĂ« nuk transmetohen”, thekson gjenetisti Giuseppe Novelli, rektor i universitetit “Tor Vergata”.

U zbulua se edhe 50% e geneve që nuk trashëgohej kishte influencë në çdo individ nëpërmjet impaktit që këto gene kanë mbi prindërit dhe vëllezërit.

Studimi është kryer në 21 637 persona të lindur në vitet 1940 dhe 1983, në të cilët është analizuar lidhja mes nivelit të shkollimit dhe geneve që nuk janë transmetuar nga prindërit.

Nga ky studim ka dale se genet e patrashëguar të pranishëm tek baballarët kanë influencuar rreth 30% në përgatitjen shkollore të fëmijëve, ndërsa ato të mamave influencojnë shëndetin dhe sjelljet në të ushqyer.

Në përgjithsëi është e qartë se ekziston një trashëgimi genetike në gjendje të influencojë individët pa një transmetim të drejtpërdrejtë.

Pas shekujsh debatesh nĂ« tĂ« cilat natyra dhe kultura janĂ« konsideruar dy botĂ« tĂ« papajtueshme, tĂ« dhĂ«nat e reja tregojnĂ« se ekziston njĂ« “kulturĂ« genetike”, nĂ« tĂ« cilĂ«Ă«n genet e patransmetuar mund tĂ« influencojnĂ« karakteristikat e fĂ«mijĂ«ve.

Falë këtyre të dhënave tani mund të shihen me një tjetër sy disa probleme sociale, si ato të lidhura me rendimentin shkollor, ose disa sëmundje, si për shembull ato të lidhura me shqetësime si skizofrenia apo të qenurit antisocial./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…