Home Bota GJERMANI – Gabriel: Berlini kĂ«rkon njĂ« qĂ«ndrim tĂ« prerĂ« pĂ«r taksat amerikane ndaj çelikut

GJERMANI – Gabriel: Berlini kĂ«rkon njĂ« qĂ«ndrim tĂ« prerĂ« pĂ«r taksat amerikane ndaj çelikut

2 min read
0
234

BERLIN, 2 mars /ATSH-AFP/ – Ministri gjerman i PunĂ«ve tĂ« Jashtme, Sigmar Gabriel kĂ«rkoi sot njĂ« qĂ«ndrim tĂ« fortĂ« BE-sĂ« pas vendimit tĂ« presidentit amerikan, Donald Trump pĂ«r tĂ« taksuar importet e çelikut dhe aluminit.

‘’BE-ja duhet tĂ« reagojĂ« me vendosmĂ«ri ndaj tarifave ndĂ«rshkuese doganore tĂ« SHBA-sĂ« qĂ« po kĂ«rcĂ«nojnĂ« mijĂ«ra vende pune nĂ« Europë’’, pohoi Sigmar Gabriel nĂ« njĂ« deklaratĂ« ku shprehu shqetĂ«simin e thellĂ« tĂ« GjermanisĂ«.

Për zyrtarin social-demokrat justifikimi i këtyre masave mbrojtjëse nga interesat e sigurisë së SHBA-së është thjesht i pakonceptueshëm, veçanërisht në lidhje me partnerët e Bashkimit Europian dhe të NATO-s.

‘’Konfrontimi kĂ«rcĂ«nues tregtar midis SHBA-sĂ« dhe EuropĂ«s nuk Ă«shtĂ« as nĂ« interes tĂ« EuropĂ«s, as nĂ« atĂ« tĂ« SHBA-sĂ«”, theksoi Sigmar Gabriel duke iu drejtuar presidentit Donald Trump pĂ«r tĂ« rishqyrtuar qĂ«ndrimin e tij.

Martin Wansleben, kryetari i DhomĂ«s Gjermane tĂ« TregtisĂ« dhe IndustrisĂ« DIHK, nga ana e tij shprehu shqetĂ«simin e thellĂ« tĂ« bizneseve gjermane, tĂ« cilĂ«ve masa tĂ« tilla mund t’i kushtonin miliona euro./ /v.b/ a.jor.

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…