Home Bota GJERMANI – Media akuzon “Daimler” pĂ«r manipulimin e motorĂ«ve tĂ« njĂ« milion makinave tip ”Mercedes”

GJERMANI – Media akuzon “Daimler” pĂ«r manipulimin e motorĂ«ve tĂ« njĂ« milion makinave tip ”Mercedes”

3 min read
0
171

BERLIN, 13 korrik /ATSH-AFP/ – Prodhuesi gjerman i makinave “Daimler” kishte manipuluar dy tipe motorĂ«sh pĂ«r t’i bĂ«rĂ« tĂ« dukeshin mĂ« pak ndotĂ«s gjatĂ« kontrolleve, nĂ« njĂ« nismĂ« tĂ« ngjashme me bashkĂ«patriotin e tij “Volkswagen” dhe qĂ« mund tĂ« pĂ«rfshijĂ« njĂ« milion automjete, konfirmojnĂ« sot disa media gjermane.

“Kompania në Shtutgart, qĂ« prej njĂ« dekade, nga viti 2008 nĂ« 2016, kishte shitur nĂ« EvropĂ« dhe SHBA automjete me njĂ« nivel emtimesh ndotjeje tĂ« lartĂ« dhe tĂ« paautorizuar”, shkruan nĂ« editorialin e saj e pĂ«rditshmja “Suddeutsche Zeitung”, qĂ« ka bashkĂ«punuar me stacionet rajonale NDR dhe WDR.

KĂ«to tre media kanĂ« mundur tĂ« sigurojnĂ« dokumentin e hetimit qĂ« shkaktoi dhe fillimin e kĂ«rkimeve qĂ« u zhvilluan nĂ« maj nĂ« dhjetĂ«ra mjedise tĂ« “Daimler” nĂ« Gjermani.

“Sipas kĂ«tij dokumentit veturat dhe fugonĂ«t e vegjĂ«l, mbi tĂ« cilat emetimet ndotĂ«se ishin manipuluar, janĂ« pajisur me motorĂ« OM 642 dhe OM 651”, vijon “Suddeutsche Zeitung”.

“Rreth njĂ« milionĂ« makina mund tĂ« jenĂ« pĂ«rfshirĂ«. KĂ«ta motorĂ« janĂ« pĂ«rdorur veçanĂ«risht nĂ« modele tĂ« ndryshme tĂ« ‘Mercedesit”, nĂ«nvizon e pĂ«rditshmja.

KĂ«rkimet e realizuara nĂ« muajin maj kishin si objektiv kĂ«rkimin e dokumenteve dhe materialeve pĂ«r mbledhjen e tĂ« dhĂ«nave pĂ«r tĂ« mbĂ«shtetur hetimin e hapur nĂ« muajin mars dhe qĂ« kishte si shĂ«njestĂ«r punonjĂ«sit e “Daimler” pĂ«r dyshimet pĂ«r mashtrin dhe reklamim tĂ« rremĂ« pĂ«r nivelet e ndotjes reale tĂ« automjeteve./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…