Home Bota GJERMANI – Media : NjĂ« grup hakerash depĂ«rtojnĂ« nĂ« rrjetin e dy ministrive

GJERMANI – Media : NjĂ« grup hakerash depĂ«rtojnĂ« nĂ« rrjetin e dy ministrive

2 min read
0
190

BERLIN, 28 shkurt /ATSH-AFP/ – Hakerat rusĂ« kanĂ« mundur tĂ« depĂ«rtojnĂ« nĂ« rrjetin e tĂ« dhĂ«nave tĂ« dy ministrive gjermane, bĂ«ri tĂ« ditur sot agjencia e lajmeve DPA duke cituar burime pranĂ« shĂ«rbimeve sekrete.

Sipas kĂ«tyre burimeve anonime, grupi rus “ATP28” i njohur gjithashtu me pseudonimet “Fancy Bears”, apo “Tsar Team” kanĂ« ndĂ«rhyrĂ« nĂ« sistemet informatike tĂ« MinistrisĂ« sĂ« Mbrojtjes dhe PunĂ«ve tĂ« Jashtme pĂ«r njĂ« periudhĂ« tĂ« gjatĂ«, tĂ« paktĂ«n njĂ« vit, dhe ka marrĂ« disa tĂ« dhĂ«na, njoftoi DPA, pa specifikuar mĂ« konkretisht.

Shërbimet sekrete gjermane konstatuan sulmin kibernetik dhjetorin e kaluar. Sipas  agjencisë DPA, nëse konfirmohet, ky do të ishte sulmi më i madh kibernetik që ka pësuar ndonjëherë Gjermania, .

I pyetur nga media, një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme bëri të ditur se autoritetet po hetonin për një incident kibernetik, që ka ndikuar në sigurinë e sistemit të informacionit, që përfshin rrjetet e shtetit./

/v.b/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…