Home Bota GJERMANI – Merkel dhe Trump tĂ« shqetĂ«suar pas fjalimit tĂ« Putinit pĂ«r armĂ«t ruse

GJERMANI – Merkel dhe Trump tĂ« shqetĂ«suar pas fjalimit tĂ« Putinit pĂ«r armĂ«t ruse

3 min read
0
241

BERLIN, 2 mars /ATSH-AFP/ – Knacelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti amerikan Donald Trump shprehĂ«n shqetĂ«simin e tyre nĂ« njĂ« bisedĂ« telefonike pas fjalimit tĂ« Vladimir Putin, i cili lavdĂ«ronte armĂ«t e reja tĂ« pamposhtura tĂ« forcave ruse.

‘’Kancelarja dhe presidenti janĂ« tĂ« shqetĂ«suar nga deklaratat e fundit tĂ« presidentit rus, Putin pĂ«r zhvillim e armatimit dhe pasojave e tyre nĂ« pĂ«rpjekjet e kontrollit ndĂ«rkombĂ«tar tĂ« sistemeve tĂ« armatimit’’ , njoftoi sot kancelaria gjermane nĂ« njĂ« deklaratĂ«.

”NĂ« njĂ« fjalim tĂ« mbajtur nĂ« parlamentin rus, Putin na befasoi duke numĂ«ruar pĂ«r rreth njĂ« ore armĂ«t e fundit tĂ« teknologjisĂ« sĂ« lartĂ« tĂ« RusisĂ« shoqĂ«ruar me pamje kompjuterike, grafika kompjuterike dhe video”, shtoi ajo.

Ai prezantoi gjithashtu lloje të reja të raketave me rreze të pakufizuar apo supersonike, mininëndetëse me mbushje bërthamore apo më tej si armët me lazer.

Uashingtoni reagoi duke akuzuar MoskĂ«n pĂ«r ‘’shkelje tĂ« drejtpĂ«rdrejtë’’ tĂ« traktateve ndĂ«rkombĂ«tare tĂ« nĂ«nshkruara nga Rusia, pĂ«rfshirĂ« traktatin INF mbi armĂ«t bĂ«rthamore me rreze tĂ« mesme, miratuar nga Ronald Reagan dhe Mihail Gorbaçov nĂ« 1987.

SHBA-ja akuzon gjithashtu Rusinë për modernizimin e një arsenali prej 2 000 armësh bërthamore taktike duke anashkaluar detyrimet e saj në përputhje me traktatin New START, që përfshin vetëm armët strategjike dhe shërben si element thelbësor i doktrinës për frenimin e tyre.

Ky traktat i cili hyri në fuqi në vitin 2011 parashikon një zvogëlim prej 30% të numrit të armëve bërthamore që zotërohen nga dy superfuqitë atomike./ /v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…