Home Bota GJERMANI – Merkel: Qeveria e re e me SPD-nĂ« pĂ«r tĂ« mirĂ«n e vendit

GJERMANI – Merkel: Qeveria e re e me SPD-nĂ« pĂ«r tĂ« mirĂ«n e vendit

2 min read
0
287

BERLIN, 4 mars /ATSH-AFP/ – Kancelarja gjermane, Angela Merkel premtoi sot se do tĂ« punonte pĂ«r tĂ« mirĂ«n e vendit pas miratimit nga partia social-demokrate gjermane tĂ« njĂ« koalicioni tĂ« ri qeveritar, pesĂ« muaj pas zgjedhjeve legjislative, prej tĂ« cilave ajo doli shumĂ« e dobĂ«suar.

Angela Merkel pĂ«rshĂ«ndeti sot miratimin e aleancĂ«s nga baza e partisĂ« social-demokrate, qĂ« mundĂ«son formimin e njĂ« qeverie tĂ« re “pĂ«r tĂ« mirĂ«n” e GjermanisĂ«, pesĂ« muaj pas zgjedhjeve legjislative.

“Jam e lumtur pĂ«r vazhdimin e bashkĂ«punimit tonĂ« pĂ«r tĂ« mirĂ«n e vendit”, reagoi kancelaria nĂ« njĂ« mesazh nĂ« rrjetin social nga partia e saj konservatore, pas rezultatit tĂ« votimit tĂ« brendshĂ«m tĂ« anĂ«tarĂ«ve tĂ« SPD-sĂ« qĂ« miratuan njĂ« koalicion tĂ« ri me njĂ« mazhorancĂ« tĂ« gjerĂ«.

Anëtarët e partisë social-demokrate miratuan me shumicë votash një aleancë me Angela Merkel, e cila mundet tashmë të formojë qeverinë e saj të paktën pesë muaj pas zgjedhjeve legjislative, prej të cilave doli e dobësuar.

Ky mandat i katërt për kancelaren, që me shumë gjasa mund të jetë i fundit, sipas vëzhguesve, duket më delikat se mandatet e mëparshme./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…