Home Bota GJERMANI – Rreth 100 ushtarĂ« gjermanĂ« do tĂ« dĂ«rgohen nĂ« Irak

GJERMANI – Rreth 100 ushtarĂ« gjermanĂ« do tĂ« dĂ«rgohen nĂ« Irak

2 min read
0
109

eeBERLIN, 11 dhjetor /ATSH-AFP/ – Berlini njoftoi sot dĂ«rgimin e ushtarĂ«ve gjermanĂ« nĂ« veri tĂ« Irakut pĂ«r tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« njĂ« mision ndĂ«rkombĂ«tar tĂ« stĂ«rvitjes sĂ« forcave irakiane kundĂ«r grupit Shteti Islamik (ISIS).

NjĂ« marrĂ«veshje politike u arrit nĂ« qeverinĂ« gjermane pĂ«r tĂ« dĂ«rguar rreth 100 ushtraĂ« tĂ« “Bundeswehr” nĂ« kuadrin e njĂ« operacioni tĂ« koordinuar me vende tĂ« tjera si Italia, Holanda dhe disa vende skandinave, njoftuan zĂ«dhĂ«nĂ«sit e ministrive gjermane tĂ« Mbrojtjes dhe tĂ« PunĂ«ve tĂ« Jashtme gjatĂ« njĂ« konference pĂ«r shtyp nĂ« Berlin.

Misioni formalisht duhet tĂ« miratohet javĂ«n qĂ« vjen nĂ« kĂ«shillin e ministrave dhe tĂ« votohet nĂ« “Bundestag” para Krishtlindjeve.

Gjenerali amerikan, James Terry, kishte njoftuar sot se disa vende anëtare të koalicionit antixhihadist janë gati të dërgojnë 1 500 trupa në Irak për të intensifikuar luftën kundër ISIS-it.

Gjermania që nuk merr pjesë në sulmet ajrore në Irak, ka marrë pjesë në livrimin e armëve për luftëtarët kurdë në veri të vendit. Madje disa prejt tyre i stërviti në territorin e saj dhe disa të tjerë në Irak./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…