Home Bota GREQI – Athina merr kĂ«stin e tretĂ« prej 5,7 miliardĂ« eurosh tĂ« ndihmĂ«s ekonomike

GREQI – Athina merr kĂ«stin e tretĂ« prej 5,7 miliardĂ« eurosh tĂ« ndihmĂ«s ekonomike

1 min read
0
232

ATHINË, 2 mars /ATSH-AFP/ – Greqia njoftoi se i Ă«shtĂ« hapur drita jeshila nga kreditorĂ«t europianĂ« pĂ«r marrjen e njĂ« kĂ«sti tĂ« ri prej 5,7 miliardĂ« eurosh, nga programi i huas, qĂ« pĂ«rfundon nĂ« gusht.

“DhĂ«nia e 5,7 miliardĂ«ve do tĂ« ndodhi deri nĂ« fund tĂ« marsit pasi tĂ« miratohet nga Parlamentet kombĂ«tare tĂ« atyre vendeve ku kjo procedurĂ« kĂ«rkohet”, njoftoi Ministria greke e Financave nĂ« njĂ« komunikatĂ«.

Kjo dritĂ« jeshile, e hapur gjatĂ« njĂ« mbledhje tĂ« grupit “Euroworking”, ekspertĂ«t e zonĂ«s euro qĂ« pĂ«rgatisin Eurogrupin, mbyll formalisht fazĂ«n e tretĂ« tĂ« mbikĂ«qyrjes nga kreditorĂ«t tĂ« reformave qĂ« i janĂ« diktuar GreqisĂ« nĂ« kĂ«mbim tĂ« mbajtjes sĂ« saj nĂ«n  injektim financiar, qĂ« prej korrikut 2015./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…