Home Ndryshe Grupi “Metallica” vlerĂ«sohet me çmimin e rĂ«ndĂ«sishĂ«m

Grupi “Metallica” vlerĂ«sohet me çmimin e rĂ«ndĂ«sishĂ«m

3 min read
0
154

TIRANE,15 Shkurt/ATSH/ Grupi  amerikan “Metallica” ka marrĂ« njĂ« nga çmimet mĂ« prestigjioze nĂ« botĂ«n e muzikĂ«s, “Polar Music Prize”.

Ky çmim i rëndësishëm, është dhënë në të kaluarën për eksponentët e mëdhenj të muzikës botërore, si Paul McCartney, Led Zeppelin, Bob Dylan. Sting dhe Ennio Morricone:

Metallica solli muzikën rock në vende ku nuk kishte qenë kurrë më parë.

James Hetfield, pjestar i grupit, komentoi lidhur me kĂ«tĂ« çmim se ‘’Jemi krenarĂ« qĂ« kjo mund tĂ« jetĂ« pjesĂ« e historisĂ« sonĂ«â€, gjithashtu Drummer Lars Ulrich tha se ishte mjaft i lumtur pĂ«r çmimin: “Ne jemi nĂ« shoqĂ«ri diskrete,” tha ai, duke iu referuar emrave prestigjiozĂ« qĂ« janĂ« pjesĂ« e historisĂ« sĂ« kĂ«tij çmimi. “Ky Ă«shtĂ« konfirmim i madh i çdo gjĂ«je qĂ« Metallica ka bĂ«rĂ« nĂ« 35 vitet e fundit.

Dhe sot ne ndihemi nĂ« formĂ« tĂ« jashtĂ«zakonshme, pasi kemi ende shumĂ« vite pĂ«rpara pĂ«r ta provuar atĂ«.”

Përveç prestigjit të një çmimi të tillë, i cili është konsideruar si një çmim Nobel, Metallica do të marrë edhe një shumë parash prej 90 mijë dollarësh, të cilat do të dhurohen për bamirësi.

Grupi “Metallica” aktualisht ndodhet nĂ« Itali, ku ka performuar nĂ« BolonjĂ« dhe Torino.

Metallica është një grup heavy thrash, metal amerikan, i formuar më 28 tetor 1981.

Ata kanĂ« arritur tĂ« bĂ«hen njĂ« prej grupeve muzikore komercialisht mĂ« tĂ« suksesshĂ«m tĂ« dekadave tĂ« fundit, me mĂ« shumĂ« se 90 milionĂ« albume tĂ« shitura nĂ« mbarĂ« botĂ«n, pĂ«rfshirĂ« kĂ«tu edhe 57 milionĂ« albumet e shitura nĂ« SHBA. Metallica po ashtu llogaritet si njĂ« prej grupeve thrash metal tĂ« “katĂ«rshes sĂ« madhe”, bashkĂ« me Megadeth, Slayer dhe Anthrax. /r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Megi Zonja
Load More In Ndryshe
Comments are closed.

Check Also

Teminat protagonistet e pranverë-verë 2018

TIRANË, 3 Mars/ATSH/.- Teminat dhe xixat kthehen pĂ«r tĂ« ndriçuar veshjet e aksesorĂ«t mĂ« ma…