Home Art, Kulture dhe Argetim Gurët e varreve mesjetare, thjesht një epitaf apo dhe një dokument historik?! Ja çfarë thotë Auron Tare

Gurët e varreve mesjetare, thjesht një epitaf apo dhe një dokument historik?! Ja çfarë thotë Auron Tare

4 min read
0
291

guri TIRANË, 19 Prill / ATSH-N.Lena/ – Ishte njĂ« shkrim i studiuesit Auron Tare, qĂ« para ca ditĂ«sh u bĂ« objekt diskutimi, tĂ« paktĂ«n nĂ« rrjetet sociale, pĂ«r vlerĂ«simin apo jo tĂ« varreve mesjetare nĂ« fushĂ«n e studimit historik tĂ« tyre.

Në Shqipëri, ka shumë vend varrime mesjetare që i përkasin periudhës Osmane.

Në to janë varrosur njerëz të thjeshtë, ushtar, komandant ushtarak, pronar tokash, sundues sanxhaqesh, krahinash e gjithëfarë pushtetarësh që drejtonin një cep të perandorisë së kohës.

Në shkrimet e tyre arabe, nuk gjendet thjeshtë një epitaf, përkushtim apo filozofi e jetës së atij që prehet nën këto pllaka të gurta, por  në to, në shumë raste është shkruar dhe historia e vet të varrosurit.

Shembullin e një dëshmie të tillë historike, na e jep përsëri Tare me një zbulim që bënë në Libohovë, ku në pllakën e një varri mesjetarë përshkruhet një histori.

Ja deshifrimi i saj në shqip:

“Nga Familja e Vezirit dhe Martirit Asllan Pasha i JaninĂ«s dhe Gjeneral i ushtrive tĂ« Ali PashĂ«s sĂ« TepelenĂ«s dhe i biri i hazinedarit, mbajtĂ«s i guri1rankut tĂ« Bejlerbeut tĂ« RumelisĂ« Malik Pasha. Lutu pĂ«r njĂ« Fatiha pĂ«r shpirtin e tij”.

Viti 1309-1893

Malik Pasha (Arsllanpashali) një personazh i rëndësishëm i Jugut shqiptar në shek. e 19, Bejlebej i Rumelisë, mik i Ismail Kemalit por totalisht i pa njohur nga historiografia moderne shqiptare.

Nip i Shanishasë së tmerrshme motrës së Aliut, djali i një prej gjeneraleve të Aliut dhe njerëzve të besuar të tij.

Pinjoll i familjes së famshme feudale të Arsllan Pashalijve të Janinës.

“Pronar i madh tokash nĂ« JaninĂ« dhe me gjerĂ«, sot dergjet i harruar pĂ«rveç kĂ«tij guri varri qĂ« mrekullisht ka mbetur pa u zhdukur nĂ« njĂ« cep tĂ« mbushur me shkurre pranĂ« rrapit shekullor tĂ« LibohovĂ«s, thotĂ« Auron Tare.

Por a ka dëshmi të tjera të pa njohura që mund të zbulohen nga deshifrimi i epitafeve të këtyre gurëve të harruar Historik?!  Një pyetje për akademikët! /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Nikolla Lena
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…