Home Bota HAPËSIRË – Zbulohen sinjale qĂ« lidhen me yjet e parĂ« tĂ« Universit

HAPËSIRË – Zbulohen sinjale qĂ« lidhen me yjet e parĂ« tĂ« Universit

2 min read
0
248

PARIS, 1 mars /ATSH-AFP/ – AstronomĂ«t kanĂ« mundur tĂ« zbulojnĂ« pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« sinjale qĂ« lidhen me shfaqjen e yjeve tĂ« parĂ« 13,6 miliardĂ« vite mĂ« parĂ«, pak pas krijimit tĂ« Universit, sipas njĂ« studimi tĂ« publikuar  nĂ« revistĂ«n ”Natyre”.

Vëzhgimi i këtyre sinjaleve nga një radioteleskop i vogël i instaluar në Australi duhet të konfirmohet ende nga instrumentë të tjerë dhe nga ekipe të tjera hulumtuesish.

Por, intensiteti i sinjaleve të vërejtura sugjeron që Universi ka shënuar një ftohje më të shpejtë nga sa parashikohej dhe një fakt i tillë mund të çojë në një rishikim të modeleve kozmologjike dhe ndoshta për të kuptuar më mirë çështjen misterioze të materies së zezë, e pakapshme nga teleskopët.

“Zbulimi i shfaqjes sĂ« yjeve tĂ« parĂ« nĂ« Univers do tĂ« jetĂ« njĂ« zbulim i madh nĂ«se do t’i rezistojĂ« kohĂ«s”, thotĂ« Brian Schmidt, nobelist nĂ« FizikĂ« nĂ« vitin 2011.

‘’Duhet tĂ« tregohemi shumĂ« tĂ« kujdesshĂ«m pĂ«r momentin”, pohoi pĂ«r median, Benoit Semelin, astrofizikant nĂ« Observatorin e Parisit.

“Por, nĂ«se vĂ«zhgimi konfirmohet, ky Ă«shtĂ« njĂ« zbulim i madh pasi do tĂ« çonte nĂ« ndryshimin e modeleve mbi krijimin e Universit”, shton ai./ /v.b/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…