Home Aktualitet Hapja e negociatave, Juncker e Hahn vizitë zyrtare në Shqipëri

Hapja e negociatave, Juncker e Hahn vizitë zyrtare në Shqipëri

3 min read
0
165

TIRANË, 23 Shkurt /ATSH- I. Vata/ -“Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker do tĂ« vijĂ« nĂ« ShqipĂ«ri, si pjesĂ« e njĂ« vizite nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor”, deklaroi sot Delegacioni i Bashkimit Europian nĂ« ShqipĂ«ri.

Delegacioni i BE nĂ« TiranĂ« konfirmon se “Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker, do tĂ« vijĂ« nĂ« ShqipĂ«ri, mĂ« 25-26 Shkurt 2018, si pjesĂ« e njĂ« vizite nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor”.

Po ashtu, zbardhet axhenda e takimit, ku thuhet se “nĂ« TiranĂ«, Presidenti Juncker, sĂ« bashku me Komisionerin Johannes Hahn do tĂ« zhvillojnĂ« takime me Kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin Ilir Meta”.

Në faqen e Komisionit Europian një ditë më parë u bë e ditur se Jean-Claude Juncker viziton Ballkanin Perëndimor, që nga e diela 25 shkurt deri më 1 mars, Presidenti Juncker, me Përfaqësuesin e Lartë / Nënkryetarin Mogherini dhe Komisionerin Hahn, do të jetë në Ballkanin Perëndimor.

Ai do të fillojë turneun e tij në ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë, përpara se të udhëtojë për në Shqipëri në mbrëmje.

“TĂ« hĂ«nĂ«n mĂ« 26 shkurt nĂ« pasdite, Presidenti Juncker do tĂ« udhĂ«tojĂ« nĂ« Serbi, e ndjekur nga Mali i Zi tĂ« martĂ«n mĂ« 27 shkurt, Bosnje HercegovinĂ« dhe KosovĂ« tĂ« mĂ«rkurĂ«n mĂ« 28 shkurt, dhe sĂ« fundi nĂ« Bullgari mĂ« 1 mars, ku do tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« njĂ« drekĂ« zyrtare tĂ« organizuar nga kryeministri Borisov, sĂ« bashku me gjashtĂ« bashkĂ«biseduesit e Ballkanit PerĂ«ndimor”, thuhet nĂ« faqen e Komisionit Europian.

Konfirmimi zyrtar vjen sot nga Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri, ku zbardhet dhe axhenda e Presidentit Juncker së bashku me Komisionerin Johannes Hahn.

”ShqipĂ«ria ka bĂ«rĂ« shumĂ« nĂ« luftĂ«n kundĂ«r krimit tĂ« organizuar”, deklaroi Hahn pĂ«r gazetĂ«n gjermane ”Die Welt”, duke theksuar se “gjatĂ« javĂ«ve nĂ« vijim Komisioni Europian do t’u rekomandojĂ« vendeve anĂ«tare tĂ« hapin negociatat e anĂ«tarĂ«simit me ShqipĂ«rinĂ« dhe MaqedoninĂ«”. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Ilir Vata
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…