Home Aktualitet Heroinë e kokainë, policia godet tre banda kriminale në Tiranë

Heroinë e kokainë, policia godet tre banda kriminale në Tiranë

9 min read
0
129

TIRANË, 31 Janar/ATSH-Arbi Fortuzi/-. Policia e TiranĂ«s ka realizuar tre operacione, duke goditur tre banda kriminale qĂ« trafikonin dhe shpĂ«rndanin droga tĂ« rĂ«nda.

Gjatë tre operacioneve 9 persona, si dhe sekuestrohen Kokainë, Heorinë e Cannabis Sativa.

Operacioni i koduar “LINZA”, i zhvilluar nga Seksioni pĂ«r Hetimin e NarkotikĂ«ve nĂ« DrejtorinĂ« Vendore tĂ« PolicisĂ« TiranĂ« nĂ« bashkĂ«punim me Komisariatin e PolicisĂ« Nr.4, u arrestuan nĂ« flagrancĂ« 2 shtetas qĂ« shpĂ«rndanin lĂ«ndĂ« narkotike tĂ« llojit Cannabis Sativa, ku u sekuestruan 19 kilogramĂ« Cannabis Sativa.

Operacioni i koduar “PROFESORI”, i zhvilluar nga Seksioni pĂ«r Hetimin e NarkotikĂ«ve nĂ« bashkĂ«punim me Seksionin pĂ«r Hetimin e Trafiqeve nĂ« DrejtorinĂ« Vendore tĂ« PolicisĂ« TiranĂ«, u arrestuan nĂ« flagrancĂ« 3 shtetas qĂ« shpĂ«rndanin drogra tĂ« forta KokainĂ« dhe HeroinĂ«, ku u sekuestruan 165 gramĂ« HeroinĂ« dhe njĂ« sasi e vogĂ«l Kokaine.

Operacioni i koduar “ShpĂ«rndarĂ«sit”, Seksionit per Hetimin e Narkotikeve ne Drejtorine Vendore te Policise Tirane ne bashkepunim me sherbimet e policise Repartit Shqiponja, ku u arrestuan nĂ« flagrancĂ« 4 shtetas dhe u sekuestruan disa doza lĂ«ndĂ« narkotike e dyshuar KokainĂ«.

NĂ« operacionin “LINZA”, sekuestrohen 19 kilogramĂ« lĂ«ndĂ« narkotike Cannabis Satiava NĂ« operacionin “Profesori”, sekuestrohen 165 gramĂ« HeroinĂ«, 27 doza HeroinĂ« , si dhe disa doza KokainĂ« dhe njĂ« sasi pluhuri e dyshuar KokainĂ«.

NĂ« operacionin “Linza”, u arrestuan nĂ« flagrancĂ« nĂ« rrugĂ«n e “Liqenit tĂ« LinzĂ«s” shtetasit: Romeo Isufaj , 43 vjeç, dhe Ervis Metani , 23 vjeç, tĂ« dy banues nĂ« TiranĂ«. TĂ« dy kĂ«ta persona nĂ« bashkĂ«punim me njĂ«ri- tjetrin merreshin me shitjen e lĂ«ndĂ«s narkotike tĂ« llojit “Cannabis sattiva” nĂ« sasi tĂ« konsiderueshme nĂ« zonĂ«n e Dajtit dhe tĂ« LinzĂ«s .

Në momentin e ndërhyrjes së Policisë , të dy personat kanë tentuar të hedhin lëndën narkotike në Liqenin e Linzës.

Policia ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale 19 kilogramë lëndë narkotike të dyshuar Cannabis Sativa, automjetin që transportonte lëndën narkotike si dhe 3 telefona celulare

NĂ« operacionin e koduar “PROFESORI” , u arrestuan nĂ« flagrancĂ« nĂ« afĂ«rsi tĂ« “BĂ«rrylit” shtetasit: Gazment Gazheli, 46 vjeç, banues nĂ« TiranĂ« i dĂ«nuar mĂ« parĂ« pĂ«r “Prodhim e shitje tĂ« narkotikĂ«ve”, Kristian Karanxha, 27 vjeç, banues nĂ« TiranĂ«, dhe V. G, 68 vjeçe, banuese nĂ« TiranĂ«.

Shtetasi Gazmend Gazheli me pseudonimin “Profesori” nĂ« bashkĂ«punim me shtetasin Kristian Karanxha me pseudonimin “KIÇI”, dyshohet se nĂ« zonĂ«n e “Brrylit, Ali Dem, ShkozĂ«â€ merreshin me shitjen e lĂ«ndĂ«s narkotike tĂ« llojit “HeroinĂ« dhe KokainĂ«â€ .

NĂ« momentin e ndĂ«rhyrjes, shtetasit Gazmend Gazheli ose me pseudonimin “Profesori” , policia i ka gjetur njĂ« sasi pluhuri tĂ« bardhĂ« tĂ« dyshuar lĂ«nde narkotike tĂ« llojit “KokainĂ«â€. NĂ« kĂ«to kushte Ă«shtĂ« ushtruar kontroll nĂ« tĂ« dyja banesat e shtetasĂ«ve tĂ« mĂ«sipĂ«rm.

GjatĂ« kontrollit nĂ« banesĂ«n e shtetasit Gazmend Gazheli iu gjetĂ«n dhe sekuestruan nĂ« cilĂ«sinĂ« e provĂ«s materiale 165 gramĂ« e dyshuar narkotike e llojit ” HeroinĂ«”.

NĂ« kohĂ«n qĂ« po hynte policia kontroll nĂ« kĂ«tĂ« banesĂ«, shtetasia V. G (e Ă«ma) Ă«shtĂ« kapur me dy qese me lĂ«ndĂ« tĂ« dyshuar narkotike tĂ« llojit “HeroinĂ«â€, tĂ« cilat po tentonte ti hidhte jashtĂ« banesĂ«s.Po gjatĂ« kontrollit nĂ« kĂ«tĂ« banesĂ« u gjet edhe njĂ« sasi tjetĂ«r lĂ«nde narkotike e llojit HeroinĂ« e ndarĂ« nĂ« 27 doza.

NdĂ«rsa nga kontrolli i banesĂ«s sĂ« ushtruar shtetasit Kristian Karanxha me pseudonimin “KIÇI” , Ă«shtĂ« gjetur njĂ« qese e tejdukshme brenda tĂ« cilĂ«s kishte 3 (tre) porcione, doza me pluhur tĂ« bardhĂ« e dushuar si lĂ«ndĂ« narkotike e llojit “KokainĂ«â€.

NĂ« operacionin e tretĂ« tĂ« koduar “ShpĂ«rndarĂ«sit , nga ana e Seksionit per Hetimin e Narkotikeve ne Drejtorine Vendore te PolicisĂ« TiranĂ« nĂ« bashkĂ«punim me sherbimet e policisĂ« Repartit Shqiponja Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« arrestimi nĂ« flagrance pĂ«r vepren penale tĂ« ‘’Prodhim dhe shitje te narkotikeve ne bashkepunim’’ parashikuar nga neni 283/2 i kodit penal per shtetasit: Fation Thaçi, 35 vjeç, banues ne Tirane , Adi Zajmi , 33 vjeç, banues nĂ« TiranĂ«, i dĂ«nuar mĂ« parĂ« pĂ«r vepren penale te ‘’Drejtim te mjetit ne menyre te parregullt’’, Henrik Cicollari 30 vjeç, banues ne Tirane, Edvin Mneri 40 vjeç, lindur dhe banues nĂ« TiranĂ« i dĂ«nuar mĂ« parĂ« pĂ«r ‘’Kunderrshtim te punonjesit terendit publik’’,

Pasi kĂ«ta shtetas nĂ« bashkepunim me njeri tjetrin janĂ« kapur nĂ« flagrancĂ« nĂ« vendin e qujatur Bulevardi “Zogu i Pare”, pasi nga kontrolli i ushtruar nĂ« automjetin me drejtues shtetasin Fation Thaçi Ă«shtĂ« gjetur dhe sekuestruar njĂ« sasi lĂ«ndĂ« narkotike e lloit KokainĂ« e ndarĂ« nĂ« doza gati pĂ«r shitje.

Jane sekuestruar në cilësinë e provës materiale automjeti , lënda narkotike dhe dhe 5 aparate celular.

Materialet proceduriale pĂ«r tĂ« dy operacionet do ti kalojnĂ« ProkurorisĂ« pranĂ« GjykatĂ«s sĂ« ShkallĂ«s sĂ« ParĂ« TiranĂ«, pĂ«r veprime tĂ« mĂ«tejshme hetimore pĂ«r veprat penale tĂ« “Prodhimit dhe shitjes sĂ« lĂ«ndĂ«ve narkotike nĂ« bashkĂ«punim” si dhe “Veprime qĂ« pengojnĂ« zbulimin e sĂ« vertetĂ«s”, parashikuara nga nenet 283/2 dhe 301, tĂ« Kodit Penal . /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Energjia dhe turizmi, sektorë me interes për investitorët italianë

TIRANE, 4 Mars/ATSH/- ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« ndĂ«r vendet e rajonit qĂ« pĂ«r arsye tĂ« ndryshme histo…