Home Ndryshe Historia e Himnit të Republikës së Kosovës

Historia e Himnit të Republikës së Kosovës

4 min read
0
326

TIRANE, 17 Shkurt /M.Z ATSH/ Më 12 Mars 2008, Kuvendi i Republikës së Kosovës vendosi të hapë një konkurs publik për përzgjedhjen e himnit shtetëror të Kosovës, mbështetur në dispozitat ligjore të Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Si himn zyrtar shtetĂ«ror i RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s u pĂ«rzgjodh “Evropa”, i kompozuar nga Mendi Mengjiqi.

Himni është pa tekst, i krijuar në formatin instrumental simfonik. Ai u realizua në 11 Qershor 2008 dhe u përzgjodh me votim nga Kuvendi i Republikës së Kosovës me 72 vota pro dhe 5 kundër.

Vendosja e simboleve shumetnike pĂ«r RepublikĂ«n e KosovĂ«s, ishte nĂ« dokumentin “Propozimi gjithĂ«pĂ«rfshirĂ«s pĂ«r MarrĂ«veshjen pĂ«r Statusin e KosovĂ«s”, i cili daton mĂ« 2 shkurt 2007, ose siç njihet ndryshme “Pakoja e Ahtisarit”.

NdĂ«r krijimet pjesĂ«marrĂ«se, ishte edhe himni alternativ “Kur ka ra kushtrimi n’KosovĂ«â€, i kompozuar nga kompozitori Rauf Dhomi, tĂ« cilin ish-Presidenti Ibrahim Rugova (1944-2006)  e preferonte pĂ«r tĂ« qenĂ« himn shtetĂ«ror i Dardani-KosovĂ«s.

NjĂ« tjetĂ«r krijim pjesĂ«marrĂ«s nĂ« konkurs ishte himni “Kosova diell”, me muzikĂ« tĂ« Sami Pirraj dhe tekst tĂ« poetit SkĂ«nder Zogaj, si dhe himni “Kosova jonĂ«â€, i cili nuk kishte tekst e me muzikĂ« tĂ« kompozuar nga Vasil S. Tole.

“Himni shtetĂ«ror” i RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«r himnet mĂ« tĂ« reja nĂ« botĂ«, krahas himnit tĂ« shtetit tĂ« Sudanit tĂ« Jugut, i cili u kompozua nĂ« vitin 2010 dhe u pranua zyrtarisht mĂ« 9 korrik 2011. NĂ« kĂ«tĂ« 10-tĂ« vjetor autori Mendi Mengjiqi ka dhĂ«nĂ« tĂ« drejtĂ«n qĂ« tĂ« sjellĂ« himnin e plotĂ«, siç ai e kishte menduar dhe i pakushtĂ«zuar.

Himni i cili ishte menduar në fillim kishte edhe këtë tekst:

O mëmëdhe i dashur, vend i trinisë
Çerdhe e dashurisĂ«
N`ty shqipet fluturojnë dhe yjet ndriçojnë
Vend i të parëve tonë
Ti qofsh bekue për jetë e mot
O nënë e jonë
Ne të dalim zot
O mëmëdhe i dashur, vend i trinisë
Çerdhe e dashurisĂ«.

/m.z/ /r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Megi Zonja
Load More In Ndryshe
Comments are closed.

Check Also

Teminat protagonistet e pranverë-verë 2018

TIRANË, 3 Mars/ATSH/.- Teminat dhe xixat kthehen pĂ«r tĂ« ndriçuar veshjet e aksesorĂ«t mĂ« ma…