Home Bota IRAK – Parlamenti kĂ«rkon njĂ« kalendar pĂ«r tĂ«rheqjen e trupave tĂ« huaja

IRAK – Parlamenti kĂ«rkon njĂ« kalendar pĂ«r tĂ«rheqjen e trupave tĂ« huaja

1 min read
0
250

BAGDAD, 1 mars /ATSH-AFP/ – Parlamenti irakian votoi sot njĂ« rezolutĂ« qĂ« i kĂ«rkon qeverisĂ« tĂ« vendosĂ« njĂ« kalendar pĂ«r tĂ«rheqjen e forcave tĂ« huaja, tĂ« vendosura nĂ« vend duke iu referuar koalicionit ndĂ«rkombĂ«tar antixhihadist.

I krijuar në vitin 2014 nga SHBA-ja, për të larguar grupin xhihadist të Shtetit Islamik nga territoret që kontrollonte në Irak dhe në Siri, ky koalicion përfshin 74 vende, prej të cilëve vetëm një pjesë e vogël kanë vendosur trupa tokësore dhe këshilltarë ushtarakë në Irak.

“Parlamenti shprehu mirĂ«njohje pĂ«r tĂ« gjitha vendet qĂ« kanĂ« mbĂ«shtetur Irakun nĂ« luftĂ«n kundĂ«r ISIS dhe i kĂ«rkuan qeverisĂ« vendosjen e njĂ« kalendari pĂ«r tĂ«rheqjen e forcave tĂ« huaja”, sipas njĂ« komunikate tĂ« zyrĂ«s sĂ« presidentit tĂ« Parlamentit./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…