Home Bota ITALI – Tajani: I gatshĂ«m pĂ«r postin e kryeministrit

ITALI – Tajani: I gatshĂ«m pĂ«r postin e kryeministrit

2 min read
0
273

ROMË, 2 mars /ATSH-DPA/ – Presidenti i Parlamentit Europian,  Antonio Tajani deklaroi se do ta pranonte detyrĂ«n e kryeministrit tĂ« ardhshĂ«m tĂ« ItalisĂ«,  nĂ«se konservatorĂ«t  do tĂ« fitonin nĂ« zgjedhjet e pĂ«rgjithshme tĂ« 4 marsit.

Tajani, 64 vjeç,  i propozuar disa herë për pozicionin e kreut të qendrës së djathtë nga  ish-kryeministri Silvio Berlusconi, deri më tani ka insistuar se dëshiron të qëndrojë në detyrën aktuale.

“FalĂ«nderoj presidentin Berlusconi pĂ«r vlerĂ«simet ndaj meje. E njoftova se jam i gatshĂ«m t’i shĂ«rbej ItalisĂ«â€, tha Tajani gjatĂ« njĂ« postimi nĂ« Twitter.

Tajani është një politikan që kërkon konsensus, me një karrierë të gjatë në institucionet e BE-së.

Ai u zgjodh për herë të parë në  Parlamentin e BE-së , në vitin 1994 si komisioneri Europian për Transportin dhe Industrinë.

NjĂ« monarkist nĂ« rininĂ« e tij, ai  ka qĂ«nĂ« njĂ« nga anĂ«tarĂ«t themelues tĂ« partisĂ« “Forza Italia” tĂ« Berlusconit dhe  shĂ«rbyer si zĂ«dhĂ«nĂ«si i ish-kryeministrit nĂ« vitet 1994-1995.

Ai nuk ka patur kurrë  role të mëdha në politikën kombëtare, por ka kryer detyrën e kryebashkiakut të dështuar të Romës në 2001.//a.i/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Atila Ismailaj
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…