Home Bota JAPONI – Shpiket ekrani LED qĂ« gjen pĂ«rdorim nĂ« mjekĂ«si

JAPONI – Shpiket ekrani LED qĂ« gjen pĂ«rdorim nĂ« mjekĂ«si

3 min read
0
77

TOKIO, 19 shkurt /ATSH-AFP/ – NjĂ« ekran tejet i hollĂ«, i lakueshĂ«m si njĂ« garzĂ«, qĂ« mund tĂ« ngjitet nĂ« sipĂ«rfaqen e dorĂ«s pĂ«r tĂ« marrĂ« dhe dĂ«rguar mesazhe.

Kjo është shpikja e një pedagogu japonez, i cili ëndërron ta shohë këtë krijim të tijin të gjejë përdorim kryesisht në fushën e mjekësisë.

”Pajisja me trashĂ«si rreth njĂ« milimetĂ«r i mundĂ«son pacientit trasmetimin nĂ« distancĂ« tĂ« tĂ« dhĂ«nave mjekĂ«sore mjekut tĂ« tij”, shprehet hulumtuesi, Takao Someya, pedadog nĂ« Universitetin e Tokios.

I ngjitur mbi pĂ«llĂ«mbĂ« apo pjesĂ«n e pasme tĂ« dorĂ«s, pajisja mund tĂ« pĂ«rdoret pĂ«r tĂ« dĂ«rguar mesazhe tek pacientĂ«t njĂ« formĂ« kujtese pĂ«r tĂ« mos harruar marrjen e ilaçeve apo pĂ«r t’i mundĂ«suar komunikimin nĂ« distancĂ« nipĂ«rve me gjyshĂ«rit e tyre.

“NĂ«se e vendosni pajisjen nĂ« lĂ«kurĂ«, ju jep pĂ«rshtypjen sikur Ă«shtĂ« pjesĂ« e trupit tuaj, edhe kur i dĂ«rgoni mesazhe dorĂ«s tuaj, ju ndiheni emocionalisht mĂ« afĂ«r dĂ«rguesit”, thekson ai.

Akademiku thekson se shpikja e tij është kryesisht e dobishme për Japoninë me një popullsi që po shkon drejt plakjes, pasi kjo do të mundësojë një monitorim të vazhdueshëm dhe jo invaziv te personat e moshuar.

Pamjet apo mesazhet shfaqen në një rrjetë mikro-LED, të lidhura me kabuj elastikë dhe të mbështjella në një fletë kauçuku. Pajisja përfshin gjithashtu një sensor mjaft të lehtë dhe një sistem komunikimi pa tela.

Pajisja, e zhvilluar nĂ« partneritet me gjigantin japonez tĂ« printimit “Dai Nippon” do tĂ« prezantohet kĂ«tĂ« fundjavĂ« nĂ« takimin e pĂ«rvitshĂ«m tĂ« ShoqatĂ«s Amerikane pĂ«r Avancimin e ShkencĂ«s nĂ« Teksas. Ky produkt pritet tĂ« hidhet nĂ« treg brenda tre vitesh./ /v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…