Home Art, Kulture dhe Argetim Kadare nderohet me çmimin prestigjioz “Nonino 2018”, nĂ« Itali

Kadare nderohet me çmimin prestigjioz “Nonino 2018”, nĂ« Itali

3 min read
0
227

TIRANË, 10 Janar/ATSH-/ – Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare Ă«shtĂ« fituesi i edicionit 2018 tĂ« çmimit “Nonino”, i promovuar pĂ«r 43 vjet nĂ« qytetin e Udines, Itali, dhe i destinuar pĂ«r figura tĂ« mĂ«dha tĂ« kulturĂ«s botĂ«rore nga njĂ« juri e kryesuar nga Nobel V.S. Naipaul.

“Aed i dashuruar dhe kritik ndaj popullit tĂ« tij, midis realiteteve historike dhe legjendave qĂ« kujtojnĂ« madhĂ«shtinĂ« dhe tragjedinĂ« e sĂ« kaluarĂ«s ballkanike dhe osmane, Kadare ka krijuar rrĂ«fime tĂ« mĂ«dha”, thuhet nĂ« motivacionin e çmimit tĂ« jurisĂ« .

Çmimi Nonino 2018 iu dha edhe filozofit italian Giorgio Agamben, krijues i konceptit “Homo Sacer”, qĂ«nie njerĂ«zore jeta e tĂ« cilit Ă«shtĂ« e shenjtĂ«.

Ceremonia e dhënies së çmimit do të zhvillohet në Distilleries Nonino në Ronchi di Percoto (Udine) më 27 janar, shkruan agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Ismail Kadare, shkrimtar i madh i letrave shqipe dhe jo vetĂ«m , kandidat i çmimit Nobel nĂ« letĂ«rsi, lindi mĂ« 28 janar tĂ« vitit 1936 nĂ« GjirokastĂ«r. Nga “Gjenerali i ushtrisĂ« sĂ« vdekur”, qĂ« e bĂ«ri tĂ« njohur nĂ« gjithĂ« botĂ«n, nĂ« “Daullet e shiut”, veprat e tij mĂ« tĂ« zhytura nĂ« natĂ«n e legjendĂ«s ballkanike janĂ« , “Kush e solli DoruntinĂ«n” apo “Ura me tri harqe” apo ato me frymĂ«zime tĂ« sĂ« tashmes si “Tri kĂ«ngĂ« zie pĂ«r KosovĂ«n”.

NĂ« vitin 1996 , Kadare u pranua anĂ«tar pĂ«r jetĂ« i AkademisĂ« sĂ« Shkencave Morale dhe Politike nĂ« FrancĂ«. NĂ« vitin 1992 u vlerĂ«sua me Prix Mondial Cino Del Duca; nĂ« 2005 fitoi Man booker International Prize dhe nĂ« vitin 2009 mori çmimin Prince of Asturias pĂ«r Artet. Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka fituar Çmimin “Jeruzalemi” pĂ«r vitin 2015. Ai u konsiderua me kĂ«tĂ« rast shkrimtari qĂ« i dha shprehje lirisĂ« njerĂ«zore nĂ« librat e tij.

NĂ« 13 maj 2016 , Presidenti i RepublikĂ«s, Bujar Nishani i akordoi shkrimtarit tĂ« shquar “DekoratĂ«n e Flamurit KombĂ«tar”./k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…