Home Lajme Nga Vendi Kafshët shtëpiake terapi për të sëmurët me Alzhaimer

Kafshët shtëpiake terapi për të sëmurët me Alzhaimer

3 min read
0
188

TIRANE,13 Shkurt /ATSH/ – NĂ« njĂ« shtĂ«pi pleqsh nĂ« provincĂ«n e MantovĂ«s, nĂ« Itali Ă«shtĂ« konceptuar njĂ« mĂ«nyrĂ« e mirĂ« pĂ«r ti bĂ«rĂ« shoqĂ«ri kĂ«tyre personave. EkspertĂ«t po aplikojnĂ« njĂ« praktikĂ« tĂ« re dhe shumĂ« tĂ« veçantĂ« pĂ«r tĂ« ndihmuar personat qĂ« vuajnĂ« nga sĂ«mundja e Alzhaimerit.

Miriam Artico, ekspert mjekĂ«sor i qendrĂ«s rezidenciale “Villa Carpaneda” Rodigo, pĂ«r tĂ« moshuarit, tregon se sa efektive Ă«shtĂ« prania e kafshĂ«ve ne trajtimin e kĂ«saj sĂ«mundjeje.
Sipas tij kafshĂ«t shtĂ«piake i ndihmojnĂ« tĂ« moshuarit pĂ«r t’u qetĂ«suar, pĂ«r t’u pĂ«rqendruar dhe i krijojnĂ« ndjesinĂ« e tĂ« qenit tĂ« shoqĂ«ruar e jo tĂ« vetĂ«m.

Bëhet fjalë për qen dhe mace, të cilët qëndrojnë pranë këtyre të sëmurëve dhe praktikisht e ndajnë jetesën së bashku. Prania e kafshëve ndikon në përmirësimin e humorit të pacientëve por ndikon gjithashtu edhe në gjendjen e tyre fizike dhe psikologjike në tërësi. Pacientët, të cilët kanë ankth, janë agresivë apo depresivë, duke u kujdesur për kafshët, duke i ushqyer apo përkëdhelur këta të fundit.

Kjo metodë sjell dukshëm përmirësime në shëndetin e tyre. Kështu ata kanë edhe arsye për të qënë në lëvizje. Të gjitha kafshët që gjenden në këtë qendër mjekësore, më herët janë vizituar tek veterineri dhe kanë bërë të gjitha ekzaminimet e nevojshme për të qenë tërësisht të shëndetshme dhe jo agresive me të moshuarit. Kjo lloj terapie, ka gjasa që të përhapet edhe në institucione të tjera që kujdesen për të moshuarit.

http://www.tgcom24.mediaset.it/salute/mantova-animali-in-casa-di-riposo-per-le-persone-malate-di-alzheimer_3121140-201802a.shtml

/a.alla/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…