Home Lajme Nga Vendi Kanionet e Gradecit, një mundësi për sportet ekstreme të kanotazhit

Kanionet e Gradecit, një mundësi për sportet ekstreme të kanotazhit

4 min read
0
196

TIRANË, 29 Qershor/ ATSH / – Kanionet e Gradecit ndodhen nĂ« verilindje tĂ« qytetit tĂ« ÇorovodĂ«s, nĂ« sektorin e mesĂ«m tĂ« rrjedhjes sĂ« lumit tĂ« ÇorovodĂ«s, 250 m mbi nivelin e detit.

Për miliona vjet veprimtaria gërryese dhe tretëse e ujërave të përroit me të njëjtin emër, ka formuar këtë formë relievi shumë tërheqëse në shkëmbinjtë gëlqerorë të mesozoit.

Ky kanion ka qenĂ« njĂ« kalim nĂ«nĂ«tokĂ«sor karstik i lumit tĂ« ÇorovodĂ«s, qĂ« me kohĂ«, si pasojĂ« e shembjes sĂ« tavanit doli nĂ« sipĂ«rfaqe.

Për këtë flet dhe shpella e Pirogoshit  dhe shumë zgavrime e galeri në shpatet vertikale, të cilat ende nuk janë eksploruar.

Kanioni  ështĂ« i gjatĂ« rreth 3 km, i thellĂ« 100 – 200 m, ndĂ«rsa gjerĂ«sia nĂ« fundin e tij arrin rreth 10-15 m, por nuk mungojnĂ« edhe sektorĂ«t shumĂ« tĂ« ngushtĂ« vetĂ«m 2-3 m.

Fundi i kanionit ka reliev shumë të çrregullt, me plot gropa me ujë të thellë, blloqe të mëdha shkëmbore të shkëputura e shembura nga muret vertikale të kanionit, pragjet vertikale disa metra të larta.

Të gjitha këto e bëjnë shumë të vështirë kalimin më këmbë përgjatë kanionit.

Kanioni është edhe një ekosistem interesant lumor dhe karstik.

Edhe pse shpatet janë vertikale, në disa sektorë të tyre gjendet edhe bimësi barishtore, madje edhe drunore, si dushqe, dëllinja, frashëri, etj., që kanë mundur të kapen fort në shkëmb, duke futur rrënjët në plasaritjet e të çarat, ndërsa në zgavërimet e mureve vertikale kanë bërë fole shumë shpendë.

Vlerat e këtij monumenti janë shkencore, kulturore, ekologjike dhe turistike të rëndësisë vendore. Në disa sektorë, më pak të thellë të kanionit, mund të ushtrohen veprime praktike për të rinjtë që duan të mësojnë ngjitjet alpinistike.

Për ata që dëshirojnë sportin e aventurës skajore, do të ishte ideale zbritja apo ngjitja me litarë në muret vertikale të këetij kanioni.

PĂ«r ta vizituar atĂ« duhet ndjekur rruga automobilistike rurale ÇorovodĂ« – Gradec. Po kĂ«tu mund tĂ« vizitoni njĂ«herĂ«sh edhe shpellĂ«n karstike të Pirogoshit. KĂ«to kanione shfrytĂ«zohen nga turistĂ«t pĂ«r aktivitetet e sporteve tĂ« ujit dhe tĂ« ngjitjeve alpine./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Nikolla Lena
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…