Home Art, Kulture dhe Argetim KINEMA – Jeta e Van Gogh nĂ« 65 000 piktura tĂ« animuara

KINEMA – Jeta e Van Gogh nĂ« 65 000 piktura tĂ« animuara

5 min read
0
248

GDANSK, 1 mars /ATSH-AFP/ – “Loving Vincent”, filmi i parĂ« me metrazh tĂ« gjatĂ« i animuar, kryesisht me piktura nĂ« vaj, tregon nĂ« 65 000 korniza, vizualisht tĂ« mahnitshme, historinĂ« e artistit tĂ« madh, nĂ«pĂ«rmjet njĂ« kĂ«rkimi pĂ«r vdekjen e tij pĂ«r edicionin e 90-tĂ« tĂ« çmimeve ”Oscar”.

Bashkëprodhuesi polako-britanik aspiron titullin për filmin më të mirë të animuar, përballë prodhimeve me buxhete të mëdha amerikane.

Ai ka kushtuar tĂ« paktĂ«n 5,5 milionĂ« dollarĂ«, rreth 30 herĂ« mĂ« pak se “Coco” nga Disney, njĂ« prej katĂ«r konkurrentĂ«ve nĂ« listĂ«.

“Sigurisht Ă«shtĂ« gjithçka ose asgjĂ«, dĂ«shiroj statujĂ«n”, theksoi duke qeshur Dorota Kobiela, regjisorja polake e veprĂ«s.

“Vepra e Van Gogh Ă«shtĂ« e pĂ«rsosur. TablotĂ« e tij tregojnĂ« nĂ« detaje jetĂ«n e tij, pĂ«rditshmĂ«rinĂ«, shtĂ«pinĂ«, miqtĂ« e tij”, theksoi ajo.

BashkĂ«shorti i saj dhe bashkĂ«regjisori i kĂ«tij filmi me metrazh tĂ« gjatĂ« unik, Hugh Welchman, i cili kishte punuar tashmĂ« pĂ«r filmin “Guri dhe Ujku” (“Pierre et le Loup”), i cili ka fituar njĂ« Oscar pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« me metrazh tĂ« shkurtĂ«r nĂ« 2008, mbetet optimist.

“Van Gogh ishte tejet i pazakontĂ« si artist, sepse nĂ« thelb, ai hidhte nĂ« telajo tĂ« gjithĂ« botĂ«n e tij. Pikturonte kĂ«pucĂ«t e veta, dhomĂ«n e gjumit, pamjen qĂ« shihte nga dritarja e saj, ushqimin qĂ« hante, njeriun qĂ« ia shĂ«rbente atĂ« ushqim. Ishte shumĂ« e lehtĂ« pĂ«r ne tĂ« pikturonim botĂ«n, ashtu siç e shihte Vincent van Gogh. Arsyeja tjetĂ«r pĂ«rse e zgjodhĂ«m atĂ« si subjekt ishte historia e tij dramatike, apo mĂ« mirĂ« tĂ« themi tragjike”, theksoi regjisori Hugh Welchman.

Homazhi ndaj mjeshtrit të madh holandez përdor më shumë se 130 piktura të tij, për të krijuar rrëfenjën e përcjellë publikut në një mënyrë krejt të re.

Secila prej 65 mijĂ« sekuencave tĂ« filmit tĂ« animuar Ă«shtĂ« njĂ« pikturĂ« nĂ« vaj, e realizuar me dorĂ« nga 125 artistĂ« profesionistĂ«, tĂ« cilĂ«t kanĂ« udhĂ«tuar nga pjesĂ« tĂ« ndryshme tĂ« globit, pĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e kĂ«tij projekti.

Sfida ka qenë shumë e madhe, veçanërisht për piktorët që janë përfshirë në këtë projekt. Në studiot në Gdansk, 125 artistë të ardhur nga mbarë bota kanë realizuar këtë vepër. Ata kanë pikturuar veprat duke u nisur nga skenat e xhiruara aktorët.

Për realizimin e filmit prej 93 minutash ka qenë i nevojshëm realizimi i 65 000 planeve të pikturuara me dorë./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…