Home Art, Kulture dhe Argetim KINEMA – ”Touch me not” fiton ”Ariun e artĂ«” nĂ« Berlinale

KINEMA – ”Touch me not” fiton ”Ariun e artĂ«” nĂ« Berlinale

3 min read
0
210

BERLIN, 25 shkurt /ATSH-AA/ – Filmi “Mos mĂ« prek” (”Touch me not”) i rumunes Adine Pintilie fitoi çmimin “Ariu i artĂ«” si filmi mĂ« i mirĂ« nĂ« festivalin e 68-tĂ« NdĂ«rkombĂ«tar tĂ« Filmit nĂ« Berlin, quajtur ndryshe Berlinale.

“Ariun e argjendtĂ«” pĂ«r regjinĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« e mori Wes Anderson pĂ«r filmin e animuar “Isle of Dogs”.

Aktori mĂ« i mirĂ« u shpall francezi Anthony Bayonne pĂ«r rolin e tij nĂ« “La priere”, ndĂ«rsa aktorja mĂ« e mirĂ« u shpall paraguajania Ana Brun, pĂ«r rolin nĂ« filimin “Las Herederas”.

NĂ« garĂ« morĂ«n pjesĂ« 24 filma, nga tĂ« cilĂ«t 19 garuan pĂ«r çmimin kryesorĂ« “Ariu i artĂ«”.

Festivali Ndërkombëtar i filmit në Berlin është një nga festivalet më prestigjioze të filmit në Europë dhe në botë.

Për herë të parë ai u zhvillua në vitin 1951.

Më poshtë vijon lista e fituesve:

Filmi mĂ« i mirĂ«: Adina Pintilie – ”Touch me not” (Rumani)

Çmimi i Madh i JurisĂ«: Malgorzata Szumowska – ”Twarz” (Poloni)

Regjia mĂ« e mirĂ«: Wes Anderson – ”Isle of Dogs” (SHBA)

Aktorja mĂ« e mirĂ«: Ana Brun – “Las Herederas” (Paraguaj)

Aktori mĂ« i mirĂ«: Anthony Bayon – ”La Priere” (FrancĂ«)

Skenari mĂ« i mirĂ«: Alonso Ruizpalacios – ”Muze” (MeksikĂ«)

Çmimi ”Alfred Bauer”: Marcelo Martinessi – ”Las herederas” (Paraguaj)

Filmi mĂ« i mirĂ« i parĂ«: Adina Pintilie – ”Touch me not” (Rumani)

Filmi mĂ« i mirĂ« i metrazhit tĂ« shkurtĂ«r (Ariu i artĂ«): Ines Moldavsky – ”The Men Behind The Wall” (Izrael)./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…