Home Aktualitet Klosi: Nuk lejojmë ndërtimin e HEC në Kanionet e Osumit

Klosi: Nuk lejojmë ndërtimin e HEC në Kanionet e Osumit

4 min read
0
225

TIRANË, 9 Shkurt/ATSH-Arbi Fortuzi/-.”Mbi ujĂ«varĂ«n e Osumit nuk do tĂ« ndĂ«rtohet asnjĂ« HEC”, deklaroi sot ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, duke paralajmĂ«ruar se ata qĂ« kanĂ« abuzuar duke dhĂ«nĂ« leje pĂ«r ndĂ«rtime abuzive, duke dĂ«mtuar mjedisin do tĂ« ndiqen penalisht, ashtu si edhe kompanitĂ« qĂ« manipulojnĂ« dokumentet.

Nga kanionet e Osumit nĂ« zonĂ«n e Skraparit, Klosi tha se “ujĂ«vara e madhe Ă«shtĂ« vetĂ«m 200 metra prej kĂ«saj zone ku jemi tani dhe ndĂ«rhyrja nĂ« kĂ«tĂ« zonĂ« tĂ« ndalon dhe redukton nĂ« mĂ«nyrĂ« dramatike ujin e kanionit, duke e shĂ«mtuar zonĂ«n dhe duke sjell problematika tĂ« mĂ«dha. Kjo Ă«shtĂ« njĂ« shfaqje e shĂ«mtuar”.

“Po tĂ« shikosh letrat kĂ«tu duket sikur je jashtĂ« zonĂ«s sĂ« mbrojtur, por nĂ« fakt Ă«shtĂ« vetĂ«m 200 metra larg nga zona e mbrojtur dhe ujĂ«vara e mrekullueshme. NdĂ«rhyrjet kĂ«tu me HEC do tĂ« shkatĂ«rronte bukurinĂ« e zonĂ«s dhe ujĂ«varĂ«n dhe uji nuk do tĂ« ridhte mĂ« natyrshĂ«m, duke i shkaktuar zonĂ«s problematika tĂ« mĂ«dha”, shtoi ministri.

Sipas tij, nuk është hera e parë që ka pasur tentativa për të dhënë këtë leje apo leje të tjera të kësaj natyre, ku është mashtruar dhe me koordinatat, ku deklarohet se uji nuk do derdhet në kanion dhe se nuk do ndikojë tek kanioni, pra duke manipuluar të vërtetën.

“Ne nuk duam tĂ« ndĂ«rtohet mbi kĂ«tĂ« kanion, ne do tĂ« çojmĂ« pĂ«r ndjekje penale çdo zyrtarĂ« qĂ« ka ndĂ«rtuar dhe ka lejuar qĂ« pĂ«rmes lejeve tĂ« falsifikuara tĂ« ndĂ«rtojnĂ« kĂ«to objekte qĂ« dĂ«mtojnĂ« mjedisin. Po ashtu dhe kompaninĂ« qĂ« ka manipuluar me koordinatat. Nuk duhet tĂ« funksionojĂ« kĂ«shtu, qĂ« taksapaguesit dhe qytetarĂ«t tĂ« paguajnĂ« dĂ«met e shkaktuara nga kompanitĂ« apo zyrtarĂ«t, secili do paguajĂ« pjesĂ«n e tij. Ne duam tĂ« ndĂ«rtojmĂ« njĂ« shkollĂ« profesionale pĂ«r guidat turistike, ne duam tĂ« fokusojmĂ« tĂ« ardhmen tek turizmi dhe vlerat e mjedisit. Nuk do lejojmĂ« ndĂ«rtimin e njĂ« HEC-i nĂ« kĂ«tĂ« kanion tĂ« mrekullueshĂ«m”, tha ministri Klosi./a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…