Home Ceshtjet e Mjedisit Klosi: Parqe rekreative në 2 fshatra të Shijakut

Klosi: Parqe rekreative në 2 fshatra të Shijakut

4 min read
0
223

TIRANE, 17 Shkurt /ATSH/ – 110 kumbulla tĂ« kuqe u mbollĂ«n sot nĂ« njĂ« nga rrugĂ«t kryesore tĂ« qytetit tĂ« Shijakut, duke konkretizuar kĂ«shtu marrĂ«veshjen e nĂ«nshkruar pak kohĂ« mĂ« parĂ« midis njĂ« biznesi dhe bashkisĂ« Shijak pĂ«r fondin e pyllĂ«zimit, nĂ« kuadĂ«r tĂ« detyrimeve qĂ« biznesi ka ndaj mjedisit.

Për të inauguruar marrëveshjen, ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi dhe kryetari i bashkisë Shijak Ardian Kokomani, së bashku me deputetin e zonës Ilir Ndraxhi dhe të rinjtë e gjimnazit, mbollën fidanët që nga sot do të gjelbërojnë një nga rrugët kryesore pranë sheshit të qytetit.

“Projekti do tĂ« vazhdojĂ« nĂ« çdo cep tĂ« qytetit pĂ«r tĂ« shtuar gjelbĂ«rimin. Po ashtu me bashkinĂ« po shikojmĂ« mundĂ«sinĂ« pĂ«r tĂ« krijuar disa parqe rekreative edhe nĂ« kuadĂ«r tĂ« projektit tonĂ« tĂ« 100 fshatrave, ku 2 nga fshatrat e Shijakut, janĂ« zgjedhur si fshatra pilot pĂ«r bukuritĂ« natyrore qĂ« ofrojnĂ« dhe pĂ«r mundĂ«sitĂ« e shkĂ«lqyera qĂ« kanĂ« pĂ«r agroturizĂ«m”, tha ministri Klosi, duke shtuar se me kryebashkiakun Kokomani Ă«shtĂ« hartuar njĂ« plan pĂ«r pĂ«rfshirjen e tĂ« gjithĂ« komunitetit shijakas, nĂ« datat 23 dhe 24 shkurt, nĂ« DitĂ«t e PemĂ«ve. Kryebashkiaku Ardian Kokomani bĂ«ri me dije se aksioni i mbjelljes sĂ« pemĂ«ve do tĂ« vijojĂ« edhe nĂ« 3 rrugĂ« tĂ« tjera tĂ« qytetit, ku do tĂ« mbillen 200 fidanĂ« bliri dhe rrapi, kontribut i ministrisĂ« tĂ« Turizmit dhe Mjedisit.

NĂ« pĂ«rfundim tĂ« aksionit, ministri Klosi apeloi sĂ«rish qytetarĂ«t qĂ« tĂ« bashkohen nĂ« DitĂ«t KombĂ«tare tĂ« PemĂ«ve, mĂ« 23  dhe 24 shkurt. “PemĂ«t i dedikohen natyrĂ«s, i dedikohen familjes, fĂ«mijĂ«ve qĂ« kanĂ« nĂ« emigracion, njerĂ«zve qĂ« kemi humbur nĂ« jetĂ«, pĂ«r t’i kujtuar ata. Pema Ă«shtĂ« njĂ« simbol i gjallĂ« i rikrijesĂ«s dhe i kujtesĂ«s. Ndaj, jo vetĂ«m dashuri pĂ«r mjedisin, por edhe dashuri pĂ«r familjen, pĂ«r njerĂ«zit. Kjo Ă«shtĂ« thirrja jonĂ«â€, apeloi ministri Klosi. e.xh/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Etleva Xhajanka
Load More In Ceshtjet e Mjedisit
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…