Home Kryesor Kokaina e kapur në Durrës, mbeten në burg dy të dyshuarit

Kokaina e kapur në Durrës, mbeten në burg dy të dyshuarit

4 min read
0
299

TIRANË, 3 Shkurt/ATSH-Arbi Fortuzi/ – Gjykata e Krimeve tĂ« RĂ«nda nuk e ka ndryshuar masĂ«n e sigurisĂ« pĂ«r dy tĂ« kapurit pĂ«r trafikimin e njĂ« sasie tĂ« madhe kokaine nĂ« doganĂ«n e DurrĂ«sit, duke vendosur “Arrest me burg” pĂ«r Donaldo Lushajn dhe Armando Pezakun, dy 25-vjeçarĂ«t e arrestuar gjatĂ« operacionit “Last Snow”, ku u sekuestrua sasia rekord prej 613 kilogramĂ«sh kokainĂ« e pastĂ«r.

GjatĂ« seancĂ«s sĂ« sotme tek Krimet e RĂ«nda, pala mbrojtĂ«se theksoi se tĂ« dyshuarit nuk kishin informacion pĂ«r drogĂ«n, por ata ishin njoftuar se po vinte njĂ« ngarkesĂ« nga jashtĂ« me banane. Prokuroria akuzon Lushajn, si menaxher i kompanisĂ« “ArbĂ«ri Garden” dhe Armando Pezakun, si shofer i kamionit qĂ« transportoi drogĂ«n, pĂ«r trafik ndĂ«rkombĂ«tar tĂ« drogĂ«s, tĂ« mbetur nĂ« tentativĂ«. Prokuroria kĂ«rkoi nga gjykata qĂ« seanca tĂ« zhvillohet me dyer tĂ« mbylluara, pĂ«r shkak tĂ« hetimeve qĂ« vijojnĂ«.

AvokatĂ«t Petrit Serjani dhe Maksim Haxhiaj mbrojnĂ« dy tĂ« ndaluarit. Ky i fundit, qĂ« mbron Donaldo Lushajn mohoi akuzat e ngritura kundĂ«r klientit tĂ« tij. Sasia rekord e kokainĂ«s u kap nĂ« dyshemenĂ« e modifikuar tĂ« njĂ« kontenieri, me banane tĂ« porositura nga kompania “ArbĂ«ri Garden”. Donaldo Lushaj u prangos si menaxher i kompanisĂ«, ndĂ«rsa Armando Pezaku si drejtues i kamionit qĂ« transportoi drogĂ«n. Policia ka shpallur nĂ« kĂ«rkim administratorin e firmĂ«s ‘Arbi-Garden’ shpk me qendĂ«r nĂ« ManzĂ«, ArbĂ«r Cekaj.

Pas pĂ«rfundimit tĂ« seancĂ«s, avokati i Donaldo Lushajt, Maks Haxhia ka thĂ«nĂ« se klienti i tij Ă«shtĂ« njĂ« punĂ«tor dhe nuk ka lidhje me drogĂ«n. “Donald Lushaj Ă«shtĂ« njĂ« punĂ«tor qĂ« paguhet me 25 mijĂ« lekĂ« dhe nuk ka asnjĂ« post nĂ« kompani. Ndaluan njĂ« grup punĂ«torĂ«sh dhe s’kemi çfarĂ« tĂ« fshehim. Nuk ka persona tĂ« tjerĂ« tĂ« pĂ«rfshirĂ«. Nuk u paraqitĂ«n asnjĂ« provĂ« dhe janĂ« lidhur vetĂ«m me faktin se janĂ« kapur 613 kg drogĂ«. Nuk ka asgjĂ« pĂ«rgjim qĂ« lidhet me implikimin e ArbĂ«r Cekajt”, ka thĂ«nĂ« Maks Haxhia gjatĂ« njĂ« deklarate pĂ«r mediat./R.E/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Kryesor
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…