Home Bota KOMENT – 5G-ja, teknologjia qĂ« do tĂ« trondisĂ« ekonominĂ«

KOMENT – 5G-ja, teknologjia qĂ« do tĂ« trondisĂ« ekonominĂ«

4 min read
0
113

PARIS, 28 janar /ATSH/ – Teknologjia 5G pritet tĂ« shfaqet pĂ«r publikun e gjerĂ« nĂ« fund tĂ« vitit 2019 dhe premton njĂ« shumfishim me 1 000 tĂ« performancĂ«s sĂ« internetit, madje kjo teknologji do tĂ« mundĂ«sojĂ« njĂ« zhvillim tĂ« shpjetĂ« tĂ« objekteve tĂ« ndĂ«rlidhura, shkruan e pĂ«rditshmja franceze nĂ« faqen e saj tĂ« internetit, “LesEchos.fr”.

Kjo teknologji ende nuk është bërë realitet dhe nuk është e mundur të përdoret nga publiku i gjerë.

Por 5G-ja është tashmë në gojën dhe në mendjen e të gjithë akorëve të telekomunikacionit, të gjithë janë duke rritur investimet dhe partneritetet për të qenë të sigurt se nuk do të humbasin trenin e duhur të shpejtësisë më të lartë të komunikimit.

ÇfarĂ« do tĂ« sjellĂ« kjo gjeneratĂ« e re e teknologjisĂ« sĂ« lĂ«vizshme?

5G-ja premton një shumfishim të performancës së rrjeteve me 1000 herë dhe do të mundësojë një rritje të fuqishme të përdorimit të objekteve të ndërlidhura.

Për pesë vite, volumi i të dhënave që do të tranzitojnë në rrjete do të jetë 10 000 herë më i lartë, me një ngadalësi më të ulët se sa 1 milisekondë, kundrejt 50 milisekonda që është sot.

12,3 trilionë dollarë për ekonominë botërore

Kabineti anglez, “IHS Markit” i vlerĂ«son nĂ« 12,3 trilionĂ« dollarĂ« dhe nĂ« 22 milionĂ« vende pune pĂ«rfitimet nga teknologjia 5G pĂ«r ekonominĂ« botĂ«rore deri nĂ« vitin 2035.

Kjo do të sundojë të gjithë sektorët e ekonomisë, nga financa tek industria prodhuese duke kaluar nga transportet dhe ndërtimi.

Gjigantët e telekomunikimit kanë filluar të lëvizin.

NĂ« fillim tĂ« majit, operatori i tretĂ« telefonik nĂ« SHBA, “T-Mobile US”, njoftoi se dĂ«shiron tĂ« fillojĂ« instalimin e njĂ« rrjeti tĂ« gjeneratĂ«s sĂ« pestĂ« nĂ« tregun amerikan qĂ« nĂ« vitin 2019 dhe ka vendosur si objektivĂ« njĂ« mbulim kombĂ«tar me rrjet 5G deri nĂ« vitin 2020.

Evropa kërkon të jetë lideri botëror në 5G

Në karhun evropian, ambicia është që të jetë lideri në shtrimin e 5G-së, deklaroi komisioneri për Ekonominë Informatike, Gunther H. Oettinger, në shtator 2016, ndërkohë që paraqiste planin e veprimit që i dedikohej kësaj teknologjie.

Brukseli i vlerëson në 500 miliardë euro investimet e nevojshme në dekadën e ardhshme, ku një pjesë e madhe do të vijë nga operatorët e telekomunikimit./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…