Home Kryesor Konkursi për Ishullin e Osumit, Rama: Një burim i jashtëzakonshëm të ardhurash turistike

Konkursi për Ishullin e Osumit, Rama: Një burim i jashtëzakonshëm të ardhurash turistike

5 min read
0
141

1432629321rama-beratBERAT, 26 Maj/ATSH-Arbi Fortuzi/-. Kryeministri Edi Rama çeli sot në Berat, konkursin për projektimin e Ishullit të Osumit.

Gjatë ceremonisë së organizuar në qytetin e një mbi një dritareve, Kryeministri Rama theksoi se Berati është thesar i çmuar i trashëgimisë kulturore të vendit tonë.

Duke folur në emër të qeverisë, Rama vlerësoi se Berati u la në harresë për vite me rradhë, ndërsa sot 18 muaj pas marrjes së qeverisë nga koalicioni i majtë, Berati po pëson një transformim rrënjësor.

“Jemi tĂ« gjithĂ« dĂ«shmitarĂ« tĂ« katrahurĂ«s qĂ« u jetĂ«sua nĂ« Berat gjatĂ« 8 viteve tĂ« qeverisjes sĂ« djathtĂ«. Berati u la nĂ« harresĂ« totale edhe pse Ă«shtĂ« thesar i çmuar i trashĂ«gimis kulturore tĂ« vendit tonĂ«. Qyteti i njĂ« e mbi njĂ« dritareve u izolua nga pjesa tjetĂ«r e vendit pĂ«r shkak tĂ« rrugĂ«ve tĂ« amortizuara, çka solli dhe rritjen e varfĂ«risĂ« nĂ« kĂ«tĂ« qytet”, nĂ«nvizoi Rama.konkursi2

Por, shtoi Rama, tashmĂ« gjĂ«rat kanĂ« ndryshuar. “NĂ« 18 muaj qeverisje tĂ« majtĂ« Berati ka nisur rrugĂ«timin e saj drejt rilindjes, drejt transformimit total. RrugĂ«t lidhĂ«se tĂ« Beratit me qytetet e tjera janĂ« thuajse tĂ« pĂ«rfunduara. Qendra e Beratit Ă«shtĂ« duke u transformuar dhe ajo qĂ« Ă«shtĂ« mĂ« e rĂ«ndĂ«sishmja qeveria ka hedhur fonde pĂ«r pikat turistike, teksa tashmĂ« çelet dhe konkursi pĂ«r projektimin e ishullit tĂ« Osumit, njĂ« burim i jashtĂ«zakonshĂ«m tĂ« ardhurash turistike”, nĂ«nvizoi Rama

Duke folur edhe pĂ«r rĂ«ndĂ«sinĂ« e zgjedhjeve lokale tĂ« 21 Qershorit, Rama tha se “kĂ«to zgjedhje janĂ« njĂ« mundĂ«si e mirĂ« pĂ«r qytetarĂ«t e Beratit pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« vazhdueshmĂ«ri projektit pĂ«r transformimin e qytetit.

konkursi“Berati pas 21 Qershorit do tĂ« jetĂ« njĂ« qytet edhe mĂ« i madh dhe me mĂ« shumĂ« zona rurale e turistike. Qeveria Ă«shtĂ« e projektuar nĂ« programin e saj pĂ«r transformimin e plotĂ« tĂ« kĂ«tij qyteti, duke pĂ«rmirĂ«suar nĂ« radhĂ« tĂ« parĂ« dhe nivelin e jetesĂ«s. NĂ« muajt e fundit Berati ka pĂ«suar pĂ«rmirĂ«sime tĂ« mĂ«dha nĂ« infrastrukturĂ«, duke u pĂ«rmirĂ«suar nga ana estetike dhe pĂ«r rrjedhojĂ« duke nxitur dhe pĂ«rmirĂ«simin ekonomik. Zgjedhjet e 21 Qershorit janĂ« njĂ« mundĂ«si e mirĂ« pĂ«r tĂ« vijuar transforimimin e qytetit tĂ« Beratit”, shtoi Rama.

Sipas tij, qeveria nĂ« bashkinĂ« e re tĂ« Beratit do tĂ« mbĂ«shtesĂ« edhe fermerĂ«t. “Zgjerimi administrativ i Beratit shton dhe zonat rurale brenda saj. Keni parĂ« me sytĂ« tuaj se nĂ« vitet e shkuara individ tĂ« ndryshĂ«m, fermerĂ« kanĂ« bashkĂ«punuar mes tyre pa ndihmĂ«n e shtetit pĂ«r tĂ« krijuar tĂ« ardhura dhe pĂ«r tĂ« nxitur zhvillimin e zonĂ«s sĂ« tyre”. Sot, kĂ«ta fermerĂ« nuk janĂ« mĂ« vetĂ«m, garantoi Rama, pasi shteti do t’i mbĂ«shtesĂ« ata”. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Kryesor
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…