Home Bota KORE E JUGUT – Seuli: Pheniani nuk i pĂ«rgjigjet propozimit koreano-jugor pĂ«r dialog

KORE E JUGUT – Seuli: Pheniani nuk i pĂ«rgjigjet propozimit koreano-jugor pĂ«r dialog

1 min read
0
123

SEUL, 20 korrik /ATSH-AFP/ – Koreja e Veriut nuk iu pĂ«rgjigj propozimit koreano-jugor pĂ«r tĂ« marrĂ« pjesĂ« nesĂ«r nĂ« diskutimet ushtarake, njoftoi sot Seuli duke larguar shpresat pĂ«r qetĂ«simin e gadishullit.

“Ne nuk kemi marrĂ« ende pĂ«rgjigje”, deklaroi pĂ«r gazetarĂ«t zĂ«dhĂ«nĂ«si i MinistrisĂ« sĂ« Mbrojtjes, Moon Sang-Gyun duke shtuar se pĂ«rgatitjet po vazhdojnĂ« nĂ« rast se Pheniani do tĂ« pranonte propozimin.

Koreja e Jugut propozoi tĂ« hĂ«nĂ«n diskutime nĂ« Panmunjom, “fshati i armĂ«pushimit” nĂ« kufirin mes dy koreve, me qĂ«llim pĂ«r tĂ« ulur tensionet pas lĂ«shimit me sukses tĂ« njĂ« rakete ndĂ«rkontinentale nga Pheniani mĂ« 4 korrik.

Kjo ofertë për dialog është e para që prej ardhjes në pushtet në Seul të presidentit Moon Jae-In, perceptuar si më i hapur në negociata se paraardhësja e tij./
/ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…