Home Rajoni Kosova Kosova dhe Shqipëria, mjedis të shkëlqyer për investitorët japonezë

Kosova dhe Shqipëria, mjedis të shkëlqyer për investitorët japonezë

3 min read
0
261

PRISHTINË, 1 Mars/ATSH/.- Kosova bashkĂ« me ShqipĂ«rinĂ« ofrojnĂ« pĂ«r investitorĂ«t japonezĂ«, njĂ« mjedis tĂ« shkĂ«lqyer pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« biznes, tha sot nĂ« Tokyo ministri i JashtĂ«m i KosovĂ«s Behxhet Pacolli, gjatĂ« takimit me ministrin e EkonomisĂ« sĂ« JaponisĂ«, Hiroshige Sego.

Ministri Pacolli theksoi se “ShqipĂ«ria ka porte tĂ« thella detare dhe me tĂ« na lidh njĂ« infrastrukturĂ« ekzistuese shumĂ« e mirĂ«. SĂ« bashku ne kemi njĂ« pozicion strategjik nĂ« mes tĂ« EuropĂ«s dhe ju mund tĂ« eksportoni produktet tuaja pa taksa drejt vendeve tĂ« Bashkimit Europian”.

“Kombinimi i teknologjisĂ« dhe markave japoneze me krahun kosovar tĂ« punĂ«s shumĂ« tĂ« pĂ«rgatitur garantojnĂ« sukses. Ne, jemi tĂ« gatshĂ«m pĂ«r t’iu ofruar njĂ« ZonĂ« tĂ« LirĂ« Ekonomike pĂ«r investitorĂ«t nga vendi Juaj”, nĂ«nvizoi Pacolli.

Ministri japonez Sego shprehu besimin e tij se vizita në Japoni, e fokusuar në marrëdhëniet me biznesin e këtij vendi të fuqishëm do të jetë e frytshme.

“Ne, e dimĂ« se ju keni bashkĂ«punuar me shumĂ« sukses me njĂ« kompani tĂ« vendit tim, produktet e tĂ« cilĂ«s janĂ« tĂ« destinuara pĂ«r eksport dhe besojmĂ« shumĂ« se shembullin e saj do ta ndjekin dhe kompani tĂ« tjera”, tha ai.

Ministri Pacolli shprehu falenderimet për mbështetjen që Japonia ka dhënë ndaj Kosovës.

“Ju na keni ndihmuar qĂ« nga dita e parĂ« e çlirimit deri mĂ« sot, njĂ« ndihmĂ« bujare, e plotĂ« dhe nĂ« tĂ« gjitha fushat, ndaj kosovarĂ«t e kanĂ« nĂ« zemĂ«r popullin japonez”, tha Pacolli./k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Kosova
Comments are closed.

Check Also

Merr flakë autobusi i linjës Gjermani-Kosovë, asnjë i lënduar

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Ministria e PunĂ«ve tĂ« Jashtme e KosovĂ«s Ă«shtĂ« njoftuar nga Ambasada …