Home Rajoni Kosova KosovĂ«- MĂ«suesve do t’u njihet kontributi i viteve ’90-tĂ«

KosovĂ«- MĂ«suesve do t’u njihet kontributi i viteve ’90-tĂ«

3 min read
0
161

PRISHTINË, 24 Shkurt/ATSH/.- “ËshtĂ« detyra jonĂ« t’i aftĂ«sojmĂ« fĂ«mijĂ«t tanĂ« dhe tĂ« njohim statusin e mĂ«suesve tĂ« viteve ’90-tĂ«”, tha sot kryeministri i KosovĂ«s, Ramush Haradinaj.

Në fjalën e tij në në Kongresin e 7-të Zgjedhor të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) në të cilin kongres, Haradinaj premtoi që kjo çështje do të zgjidhet së shpejti.

“PĂ«r ta kuptuar njĂ« popull sa mirĂ« i ka punĂ«t duhet tĂ« vizitohen shkollat. Nga shkolla e kupton se kush Ă«shtĂ« ai popull dhe nĂ« çfarĂ« parametrash vepron’, tha kryeministri, duke e vlerĂ«suar rĂ«ndĂ«sinĂ« e zhvillimit tĂ« procesit arsimor nĂ« vitet ’90-tĂ«.

Sipas tij, dĂ«shmia mĂ« e mirĂ« se jemi njĂ« popull vĂ«rtetĂ« i suksesshĂ«m Ă«shtĂ« fakti se kemi mbajtur shkollat nĂ« vitet ’90-tĂ« nĂ« kushtet ku askush tjetĂ«r s’do tĂ« mundte.

Me këtë rast kryeministri Haradinaj falënderoi të gjithë ata që kanë arritur ta mbajnë arsimin në ato vite, në ato vite të presionit e të mohimit të gjithanshëm.

Duke folur pĂ«r statusin e mĂ«suesve tĂ« viteve tĂ« ’90-tĂ«, kryeministri tha se e kemi detyrim moral dhe do ta zbatojmĂ«”.

Ai theksoi se partneritetin dhe dialogun qĂ« e kanĂ« do ta bĂ«jnĂ« tĂ« sinqertĂ«, jo rezultat tĂ« kushtĂ«zimeve dhe presioneve, po rezultat i ndjenjĂ«s dhe interesit, qĂ« atĂ« nder, atĂ« krenari, atĂ« vlerĂ« e cila Ă«shtĂ« unike nĂ« botĂ«, zhvillimi i mĂ«simit nĂ« vitet ’90-tĂ«, tĂ« shpĂ«rblehet nĂ« vazhdimĂ«si.

Të pranishëm në këtë Kongres ishin edhe përfaqësuesit e sindikatave, nga Shqipëria, Holanda, Sllovenia, Kroacia, Bullgaria, Mali i Zi dhe Bosnjë Hercegovina./k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Kosova
Comments are closed.

Check Also

Merr flakë autobusi i linjës Gjermani-Kosovë, asnjë i lënduar

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Ministria e PunĂ«ve tĂ« Jashtme e KosovĂ«s Ă«shtĂ« njoftuar nga Ambasada …