Home Aktualitet KosovĂ« – NĂ« kĂ«rkim tĂ« konsensusit pĂ«r demarkacionin

KosovĂ« – NĂ« kĂ«rkim tĂ« konsensusit pĂ«r demarkacionin

5 min read
0
193

PRISHTINË, 23 Shkurt/ATSH/.- DeputetĂ«t e Kuvendit tĂ« KosovĂ«s shtyn pĂ«r javĂ«n e ardhshme votimin pĂ«r ligjin e demarkacionit, nĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r arritjen e konsensusit.

Seanca nisi sot rreth orës 10:20, por pas më shumë se dy orë qëndrimi të deputetëve në sallë në pritje të sigurimit të votave u shty për ditën e mërkurë, ndërkohë që edhe gjatë mbrëmjes së kaluar deri vonë kanë vijuar përpjekjet për një konsensus të partive parlamentare nga maxhoranca e opozita, ku u përfshinë edhe diplomatë të akreditur në Prishtinë.

Pas pushimit për konsultim, ku nuk ka marrë pjesë shefi i grupit parlamentar të VV-së, seanca vijoi përsëri me deklarime të grupeve parlamentare për çështje procedurale, ku u theksua dakordimi i LDK, PDK, AAK, Nisma për Kosovën e grupit parlametar Gjashtë Plus që seanca të shtyhet në pritje të një konsensusi për kalimin e projektligjit.

Deputetët votuan me shumicë pro që seanca të shtyhet për të mërkurën e javës së ardhshme në orën 10:00.

Seanca e jashtĂ«zakonshme pĂ«r demarkacionin nisi sot mes paqartĂ«sive. LDK-ja u deklarua pro ratifikimit, por kĂ«rkoi qĂ« raporti i Shpejtim Bulliqit tĂ« mos pĂ«rfshihet nĂ« votim. PikĂ«risht kĂ«tĂ« nuk e pranoi AAK-ja dhe kryeministri Ramush Haradinaj, i cili tha se nuk do t’i hiqet asgjĂ« projektligjit.

Kryeministri Ramush Haradinaj tha se ka dy vjet e gjysmĂ« qĂ« skena politike kosovare Ă«shtĂ« ndarĂ« pĂ«r njĂ« temĂ« qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ« me territorin vendit, me kufirin me Malin e Zi, ndĂ«rsa duke iu drejtuar LDK-sĂ« tha se “asnjĂ« germĂ« nuk i hiqet” asaj qĂ« ka proceduar qeveria pĂ«r projektligjin, nuk hiqet as Dokumentacioni i Komisionit ShtetĂ«ror pĂ«r shĂ«nimin e Kufirit ShtetĂ«ror mes RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s dhe Malit tĂ« Zi.

“Projektligji pĂ«r demarkacionin ratifikon marrĂ«veshjen e 26 gushtit 2015. PĂ«r tĂ« parĂ« dilemat, qeveria ka formuar njĂ« komision, i cili ka nxjerrĂ« njĂ« raport”, tha kryeministri.

LĂ«vizja VetĂ«vendosje vazhdon ta kundĂ«rshtojĂ« fuqishĂ«m demarkacionin, ndĂ«rsa edhe Lista Srpska ka refuzuar t’i japĂ« votĂ« demarkacionit, duke vĂ«shtirĂ«suar pozitĂ«n e arritjes sĂ« numrave.

Demarkacioni u dërgua në Kuvend, pasi Presidenti i Kosovës dhe ai i Malit të Zi u morën vesh që me anë të një aneks-marrëveshjeje të jetë i mundshëm korrigjimi i vijave kufitare edhe pas ratifikimit.

Marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi u nënshkrua më 26 gusht të vitit 2015 dhe ratifikimi i tij është kushti kryesor nga Bashkimi Evropian për liberalizim të vizave.

Për shkak të refuzimeve të ashpra të opozitës së atëhershme që përbëhej nga VV-ja, AAK-ja dhe Nisma, si dhe në mungesë të votave të disa prej deputetëve të LDK-së, Demarkacioni prej tre vitesh nuk ka kaluar në Kuvend./b.j//m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Merr flakë autobusi i linjës Gjermani-Kosovë, asnjë i lënduar

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Ministria e PunĂ«ve tĂ« Jashtme e KosovĂ«s Ă«shtĂ« njoftuar nga Ambasada …