Home Krimi, Ligji dhe Drejtesia KShH vlerëson vënien në funksion të burgut në Shkodër

KShH vlerëson vënien në funksion të burgut në Shkodër

2 min read
0
105

TIRANE, 2 Dhjetor/ATSH/- Komiteti Shqiptar i Helsinkit përshëndet vënien në funksionim të burgut në Shkodër që do të krijojë kushte të përshtatshme për personat e dënuar.

NĂ« deklaratĂ«n pĂ«r shtyp, KShH vlerĂ«son se vĂ«nin nĂ« funksion e kĂ«tij burgu do tĂ« realizojĂ« mĂ« mirĂ« detyrimi ligjor pĂ«r trajtimin e tĂ« dĂ«nuarve dhe qĂ« do t’i shĂ«rbejĂ«  nĂ« mĂ«nyrĂ« mĂ« tĂ« efektshme, rehabilitimit dhe ri-edukimit, konform legjislacionit vendas dhe ndĂ«rkombĂ«tar.

Gjithashtu KShH bën me dije se ka monitoruar situatën e respektimit të të drejtave dhe trajtimin e shtetasve që mbahen në Institucionin e Ekzekutimit të Vendimeve Penale (IEVP) Krujë.

“GjatĂ« verifikimit rezultoi gjithashtu se, nĂ« kĂ«tĂ« burg, 60 persona ishin tĂ« moshĂ«s mbi 53 vjeç qĂ« vuanin nga sĂ«mundje kronike, 8 paraplegjikĂ«, 14 diabetikĂ«, 17 me sĂ«mundje kardiovaskulare, 6 me sĂ«mundje pulmonare, 1 me sĂ«mundje tumoriale ndĂ«rsa 8 persona me sĂ«mundje infektive (HIV/AIDS, TBC, HEPATIT)”, thuhet nĂ« njoftim.

Për këtë arsye KShH rekomandon transferim të mjekëve në këto institucione për trajtimin e të dënuarve./e.malaj/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Almarina Gegvataj
Load More In Krimi, Ligji dhe Drejtesia
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…