Home Bota KUVAJT – 4 000 ushtarĂ« amerikanĂ« nĂ« pritje tĂ« sulmit kundĂ«r ISIS-it

KUVAJT – 4 000 ushtarĂ« amerikanĂ« nĂ« pritje tĂ« sulmit kundĂ«r ISIS-it

1 min read
0
113

zzBEJRUT, 16 shkurt /ATSH-ANSA/ – Rreth 4 000 ushtarĂ« amerikanĂ« janĂ« nĂ« pritje prej ditĂ«sh pĂ«r tĂ« mbĂ«rritur nĂ« bazĂ«n ushtarake Camp Arifjan nĂ« Kuvajt, nĂ« atĂ« qĂ« media lokale e konsideron si avangardĂ«n e forcave tokĂ«sore perĂ«ndimore kundĂ«r Shtetit Islamik (ISIS) nĂ« Irak.

Sipas gazetĂ«s sĂ« pĂ«rditshme kuvajtiane ”Al Khalij”, 4 000 mijĂ« ushtarĂ«t amerikanĂ«, tĂ« cilĂ«t vijnĂ« nga baza ushtarake Fort Carson nĂ« Kolorado do tĂ« dislokohen nĂ« bazĂ«n Camp Arifjan, nĂ« jug tĂ« shtetit tĂ« vogĂ«l tĂ« Gjirit, fqinj me Irakun.

Ndërkohë, Këshilli i Bashkëpunimit i Gjirit (CCG) dënoi me forcë vrasjen e 21 të krishterëve egjiptianë në Libi nga ana e ISIS-it duke kërkuar që komuniteti ndërkombëtar të intensifikojë forcat në luftën kundër Shtetit Islamik.

Në CCG bëjnë pjesë Arabia Saudite, Kuvajti, Emiratet e Bashkuara Arabe, Omani, Katari dhe Bahreini./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…