Home Bota LAS VEGAS – Inteligjenca artificiale dominon nĂ« sallonin e teknologjisĂ«

LAS VEGAS – Inteligjenca artificiale dominon nĂ« sallonin e teknologjisĂ«

3 min read
0
167

LAS VEGAS, 8 janar /ATSH-AFP/ – RobotĂ«, vetura autonome, objekte tĂ« ndĂ«rlidhura, asistentĂ« virtualĂ« dhe inteligjencĂ« artificiale kudo nĂ« takimin vjetor tĂ« sallonit tĂ« teknologjisĂ«, CES, qĂ« hapet nesĂ«r pĂ«r publikun nĂ« Las Vegas nĂ«n sfondin e shqetĂ«simeve mbi sigurinĂ« informatike.

“Tashme motorĂ« tĂ« sektorit, asistentĂ«t zanorĂ« dhe inteligjenca artificiale pritet tĂ« gjenden nĂ« tĂ« gjitha stendat e sallonit dhe nĂ« shumĂ« obejkte dhe aparatura”, shpjeguan pĂ«rfaqĂ«suesit e “Consumer Technology Association” (CTA) organizatorĂ« tĂ« CES, gjatĂ« njĂ« konference pĂ«r shtyp.

“Ne jemi nĂ« epokĂ«n e ndĂ«rlidhjes”, theksoi Steve Koenig, i CTA-sĂ«.

Duke filluar nga impiantet e lidhura tĂ« dĂ«gjimit, ku mĂ« tĂ« njohurit janĂ« “Echo” i “Amazon” dhe “Home” i “Google”, qĂ« janĂ« liderĂ«t nĂ« kĂ«tĂ« sektor nĂ« rritje tĂ« vazhdueshme tĂ« komandave zanore dhe tĂ« inteligjencĂ«s artificiale.

Modele të reja, nga më tekonologjiket tek më baziket pritet të prezantohen në Las Vegas këtë javë.

Të aktivizuar nëpërmjet zërit, Alexa i Amazon, Google Assistant apo Cortana i Microsoft, këto pajisje janë pjesa më e dukshme e përparimeve në çështjen e inteligjencës artificiale (AI) dhe të komandave zanore, sipas Lesley Rohrbaugh, përgjegjësi i studimeve në CTA.

AI-tĂ« janĂ« programe informatike qĂ« supozohet tĂ« mund tĂ« “mĂ«sojnĂ«â€ krejt vetĂ«m disa detyra nga eksperienca pa qenĂ« e nevojshme qĂ« tĂ« programohen qĂ« pĂ«r t’i kryer.

PĂ«rtej impianteve tĂ« dĂ«gjimit, aistetĂ«t zanorĂ« dhe inteligjenca artificiale do tĂ« vazhdojnĂ« tĂ« integrohen, pĂ«rveç smartfonĂ«ve, tek automjetet, robotĂ«t, platformat e realitetit virtual, pĂ«r t’i bĂ«rĂ« mĂ« efikase dhe tĂ« afta qĂ« tĂ« pĂ«rshtaten me pĂ«rdoruesin (duke njohur shijet, mĂ«nyrĂ«n e tĂ« dhĂ«nit tĂ« makinĂ«s, tonin e zĂ«rit…)./ /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…