Home Lajme Nga Vendi Lideri i kompanisë duhet të rritet së bashku me të

Lideri i kompanisë duhet të rritet së bashku me të

5 min read
0
145

TIRANE, 27 Maj/ATSH/- Kur biznesi juaj i ri tĂ« jetĂ« nisur nĂ« terren, udhĂ«heqja e njĂ« numri tĂ« madh njerĂ«zish nuk Ă«shtĂ« nĂ« krye tĂ« mendjes tuaj, por mbijetesa Ă«shtĂ«. Ju dĂ«shironi vetĂ«m qĂ« t’i mbani dritat ndezur, tĂ« vini ushqim nĂ« tryezĂ«, dhe tĂ« rrisni idenĂ« tuaj nĂ« diçka tĂ« madhe.

Megjithatë, shkuan rtvscan, sapo produkti apo shërbimi i sapo-gjetur të zhvillohet dhe të fitojë tërheqje, kështu do të bëjë edhe kompania juaj, që do të thotë se ju nuk mund të jeni po i njëjti lider si dje.

Duke e bërë boshtin mendor nga një kohë e vogël në kohë të madhe është një proces evolucionar. Zhvendosja mendore nuk ndodh vetëm një herë dhe pastaj të harroni për të, por duhet të ecni tutje.

Përkundrazi, rritja është konstante dhe në qoftë se ju nuk jeni në kërkim të mundësive të tjera për shkallë të biznesit tuaj, ju duhet të jeni, sepse konkurrentët tuaj janë.

Kompanitë kalojnë nëpër faza të ndryshme rritjeje, cikleve jetësore të majave dhe luginave që e bëjnë atë të ketë batica dhe zbatica në rrymën e peisazhit konkurrues, dhe kjo do të thotë se mendimi i liderit duhet të rrjedhë bashkë me të.

NĂ«se ju aspironi rritjen e kompanisĂ« suaj, mĂ« poshtĂ« do tĂ« gjeni katĂ«r kĂ«shilla tĂ« cilat duhet t’i keni parasysh.

1.MĂ«nyra mĂ« e mirĂ« pĂ«r tĂ« ndĂ«rtuar besim Ă«shtĂ« pĂ«r ta zgjeroni atĂ«, qĂ« do tĂ« thotĂ« tĂ« mos bĂ«ni gjithçka vetĂ« por t’i lini tĂ« tjerĂ«t t’i kuptojnĂ« gjĂ«rat vetĂ« dhe tĂ« besoni se ata do tĂ« bĂ«jnĂ« kĂ«shtu. Natyrisht, sfida e tĂ« bĂ«rit kĂ«shtu Ă«shtĂ« njĂ« monedhĂ« me dy anĂ«, me kĂ«naqĂ«si tĂ« menjĂ«hershme nĂ« njĂ«rĂ«n anĂ« dhe mungesĂ«n e investimeve tĂ« kapitalit njerĂ«zor nĂ« anĂ«n tjetĂ«r.

2.Mos lejoni qĂ« efekti i tubit tĂ« stufĂ«s tĂ« formohet. Me rritjen e kompanive ata kanĂ« tendencĂ« t’i segmentojnĂ« shitjet e tyre, marketingun, financat, dhe njĂ«sitĂ« e tjera tĂ« biznesit vetĂ«m, ku secili ka fokusin e tij dhe askush nuk bashkĂ«punon me njĂ«ri-tjetrin, njĂ« rast klasik i tĂ« rriturve tĂ« cilĂ«t nuk duan t’i ndajnĂ« lodrat e tyre. Mos lejoni qĂ« kjo tĂ« ndodhĂ«. Synoni tĂ« ndĂ«rtoni qĂ«ndrueshmĂ«ri nĂ« komunikim duke i ndarĂ« vizionet, qĂ«llimet, strategjitĂ«.

3.Çuarja e biznesit tuaj nĂ« nivelin tjetĂ«r kĂ«rkon njĂ« ndryshim nĂ« mĂ«nyrĂ«n e tĂ« menduarit nga fokusimi afatshkurtĂ«r nĂ« atĂ« afatgjatĂ«. Kjo nuk ndodhĂ« gjatĂ« natĂ«s. Caktoni njĂ« datĂ« pĂ«r atĂ« se çka dĂ«shironi tĂ« arrini dhe mĂ« pas nĂ«nvizoni synime tĂ« vogla çdo ditĂ« pĂ«r tĂ« ju ndihmuar qĂ« tĂ« arrini atje. PĂ«rpiquni t’i ndiqni ato nĂ« mĂ«nyrĂ« sa mĂ« rigoroze./a.gjonaj/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…