Home Bota LONDËR – Borissov: Edhe ShqipĂ«ria njĂ« nxĂ«nĂ«se e shkĂ«lqyer pĂ«r anĂ«tarĂ«simin nĂ« BE

LONDËR – Borissov: Edhe ShqipĂ«ria njĂ« nxĂ«nĂ«se e shkĂ«lqyer pĂ«r anĂ«tarĂ«simin nĂ« BE

4 min read
0
192

LONDËR, 26 shkurt /ATSH-AFP/ – Kryeministri bullgar, Bojko Borissov, vendi i tĂ« cilit mban presidencĂ«n e radhĂ«s tĂ« Bashkimit Europian, mbĂ«shteti sot anĂ«tarĂ«simin e vendeve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor nĂ« BE, nĂ« njĂ« kohĂ« kur presidenti i Komisionit Europian, Juncker ndodhet nĂ« njĂ« turne nĂ« rajon.

Bojko Borissov i cilĂ«soi si “nxĂ«nĂ«se tĂ« shkĂ«lqyera” vendet fqinje tĂ« BullgarisĂ«, MaqedoninĂ« dhe SerbinĂ«, pa harruar tĂ« thotĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n gjĂ« edhe pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«, Malin e Zi, KosovĂ«n dhe Bosnje-HercegovinĂ«n duke pĂ«rshĂ«ndetur reformat politike dhe ekonomike tĂ« kĂ«rkuara pĂ«r integrimin nĂ« BE.

“Ne tĂ« gjithĂ« jemi pĂ«rpjekur tĂ« tregojmĂ« se mund tĂ« jemi kĂ«ta nxĂ«nĂ«s tĂ« shkĂ«lqyer qĂ« garantojnĂ« shtetin e sĂ« drejtĂ«s, konkurrencĂ«n dhe zhvillimin ekonomik dhe se ne meritojmĂ« tĂ« bĂ«hemi pjesĂ« e BE-sĂ«”, konfirmoi Borissov duke luajtur rolin e zĂ«dhĂ«nĂ«sit tĂ« gjashtĂ« vendeve tĂ« Ballkanit.

“NĂ«se ne do tĂ« kishim sikur edhe njĂ« vend tĂ« vetĂ«m jashtĂ« BE-sĂ«, atĂ«herĂ« kjo do tĂ« ishte njĂ« problem pĂ«r shtetet fqinje”, theksoi ai duke nĂ«nvizuar lidhjet ekonomike dhe projektet infrastrukturore qĂ« ekzistojnĂ« nĂ« rajon.

Ai u shpreh në Londër përkrah kryeministrave të rajonit në kuadër të një konference të organizuar nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) për investimet në Ballkanin Perëndimor.

Presidenti i BERZH, britaniku, Suma Chakrabarti theksoi se anëtarësimi në BE i këtyre gjashtë vendeve përbënte një perspektivë të qartë, inkurajuar nga institucioni.

Ai kujtoi se BERZH kishte investuar tashmĂ« mĂ« shumĂ« se 10,3 miliardĂ« euro nĂ« rajon pĂ«r tĂ« ndihmuar kĂ«to shtet nĂ« pĂ«rpjekjet e tyre pĂ«r t’u integruar sa mĂ« shpejt nĂ« BE.

Këto deklarata u bënë në një kohë kur presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker filloi dje një turne në Ballkanin Perëndimor, gjatë të cilit ai do të takohet me drejtuesit e këtyre gjashtë vendeve.

“Vendet e Ballkanit PerĂ«ndimor janĂ« vende mike, aleate dhe partnerĂ« qĂ« kanĂ« njĂ« perspektivĂ« europiane”, deklaroi ai dje nĂ« kryeqytetin shqiptar, TiranĂ«.

Turneu i tij do të mbyllet në Sofje, në Bullgari, me një takim me Borissov.

Sipas këtij të fundit, një plan europian investimesh për riforcimin e rrjeteve rrugore, hekurudhore dhe telekomunikacionit në Ballkan do të njoftohet me këtë rast./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…