Home Bota MAQEDONI – ITSHKSH promovon librin “Shkupi pĂ«r Vitin e SkĂ«nderbeut (1468-2018)”

MAQEDONI – ITSHKSH promovon librin “Shkupi pĂ«r Vitin e SkĂ«nderbeut (1468-2018)”

5 min read
0
236

SHKUP, 3 mars /ATSH-MIA/ – NĂ« Institutin e TrashĂ«gimisĂ« ShpirtĂ«rore e Kulturore tĂ« ShqiptarĂ«ve nĂ« Shkup u promovua libri “Shkupi pĂ«r Vitin e SkĂ«nderbeut (1468-2018)”, me materiale nga konferenca e zhvilluar mĂ« 17 janar 2017 nĂ« Parlamentin e RepublikĂ«s sĂ« MaqedonisĂ« si edhe u pĂ«rkujtua 574-vjetori i BesĂ«lidhjes sĂ« LezhĂ«s.

Aktivitetet pĂ«r “Vitin e SkĂ«nderbeut” nĂ« Maqedoni zhvillohen nĂ«n patronazhin e kryetarit tĂ« Parlamentit, Talat Xhaferi, ndĂ«rsa organizator pĂ«r aktivitetet e ndryshme Ă«shtĂ« Instituti Shqiptar i Shkupit.

Me këtë rast, kryetari Xhaferi theksoi rëndësinë e përkujtimit të këtyre ngjarjeve të rëndësishme të historisë sonë kombëtare, të cilat kanë si simbol heroin tonë kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu.

“ËshtĂ« nder pĂ«r Parlamentin dhe mbarĂ« vendin qĂ« kjo figurĂ« po reflekton pozitivitet dhe pas gati gjashtĂ« shekujve, duke pasur kĂ«saj radhe edhe trajtimin e duhur institucional”, u shpreh Xhaferi.

ZĂ«vendĂ«sministri i Arsimit dhe ShkencĂ«s, ArbĂ«r Ademi, tha se “SkĂ«nderbeu Ă«shtĂ« figura mĂ« pĂ«rbashkuese e tĂ« gjithĂ« brezave, nĂ« rrugĂ«n e gjatĂ« e tĂ« mundimshme pĂ«r liri dhe barazi tĂ« arbĂ«rorĂ«ve tĂ« dikurshĂ«m e shqiptarĂ«ve tĂ« mĂ«vonshĂ«m e tĂ« sotĂ«m”.

Ai përgëzoi punën e Institutit dhe theksoi edhe vlerën e madhe që mund të mbartë botimi në fjalë, duke gërshetuar punime shkencore të studiuesve të njohur të kësaj periudhe historike, e që vijnë jo vetëm se nga mesi i shqiptarëve, por edhe maqedonasve dhe studiuesve të huaj.

Drejtori i Institutit, Skender Asani, tha se forca e Skënderbeut buronte pikërisht nga Besëlidhja e Lezhës, dhe ajo u mbart në dhjetëra betejat e tij të suksesshme.

Duke folur pĂ«r librin, Asani tha se “e veçanta e kĂ«tij botimi pa dyshim Ă«shtĂ« se nĂ« tĂ«, si rrallĂ«kund tjetĂ«r, janĂ« pĂ«rfshirĂ« qasje shqiptare, maqedonase dhe tĂ« huaja, duke e sjellĂ« njĂ« SkĂ«nderbe qĂ« pakkush deri tani e ka vĂ«rejtur. ËshtĂ« ky SkĂ«nderbeu qĂ« unifikon dhe nuk na pĂ«rplas, Ă«shtĂ« ky SkĂ«nderbeu, qĂ« i bashkon kombet dhe qĂ« jep mesazhin e bashkĂ«jetesĂ«s”.

Në këtë promovim, foli edhe historiani Vllado Popovski, i cili theksoi se personaliteti i veçantë i Skënderbeut edhe sot vazhdon të reflektojë gjithanshëm, duke qenë njeriu më i vlerësuar në këtë pjesë të Europës dhe më gjerë, si mbrojtës i vlerave europerëndimore./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…