Home Ceshtjet Sociale Masa të ashpra për ndotësit e mjedisit

Masa të ashpra për ndotësit e mjedisit

10 min read
0
151

VlorĂ«/ Aksioni kombĂ«tar “TĂ« pastrojmĂ« ShqipĂ«rinĂ«â€

VLORË, 19 NĂ«ntor/ATSH-Harilla Koçi/.- Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, promovoi sot nga Vlora nisjen e aksionit kombĂ«tar “TĂ« pastrojmĂ« ShqipĂ«rinĂ«â€, njĂ« nismĂ« qĂ« synon pastrimin e territorit nga mbetjet urbane dhe qĂ« pritet tĂ« startojĂ« nĂ« 24 nĂ«ntor.

Ky aksion, që do të shtrohet në të gjithë vendin në një hark kohor prej 6 muajsh, ka objektiva të qarta që lidhen me përmirësimin e standardeve mjedisore, si një domosdoshmëri për të synuar dimensione të tjera në zhvillimin e turizmit, përfshirë edhe atë elitar, ku Vlora zë një vend kryesor.

Duke folur nĂ« njĂ« takim ku ishin tĂ« pranishĂ«m organizata qĂ« veprojnĂ« nĂ« fushĂ«n e mjedisit, si edhe nĂ« sektorĂ« tĂ« tjerĂ« qĂ« lidhen indirekt me tĂ«, Klosi theksoi se, nĂ« pararendje tĂ« aksionit “TĂ« pastrojmĂ« ShqipĂ«rinĂ«â€, ishte evidentimi i njĂ« numri tĂ« madh pikash tĂ« grumbullimit tĂ« mbetjeve, pasojĂ« e punĂ«s nĂ« rritje tĂ« strukturave tĂ« MinistrisĂ«.

Duke u fokusuar tek aksioni kombĂ«tar qĂ« do tĂ« nisĂ« nĂ« datĂ«n 24 nĂ«ntor, Ministri Blendi Klosi u shpreh se, “ai shĂ«non vetĂ«m stacionin e tij tĂ« parĂ«. “PĂ«r 6 muaj, deri nĂ« 24 maj, ne do tĂ« jemi nĂ« tĂ« gjithĂ« ShqipĂ«rinĂ«, sĂ« bashku me grupe vullnetare, institucione e pushtetin vendor, sĂ« bashku me shoqatat e mbrojtjes sĂ« mjedisit, pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« jo vetĂ«m aksion, por njĂ« fushatĂ« tĂ« menduar qartazi, se si ShqipĂ«ria duhet tĂ« pastrohet nga papastĂ«rtitĂ«, por edhe si ShqipĂ«ria duhet tĂ« pastrohet mĂ« shumĂ« se kaq, nga krijuesit e kĂ«tyre papastĂ«rtive”.

NĂ« kĂ«tĂ« drejtim ai theksoi se, janĂ« evidentuar njĂ« sĂ«rĂ« problematikash nĂ« tĂ« gjithĂ« sistemin tonĂ« tĂ« mbrotjes sĂ« mjedisit, tĂ« cilat i ka krijuar koha, i ka krijuar burokracia, problematika qĂ« i ka krijuar korrupsioni dhe administrata publike. “NĂ« kĂ«tĂ« rast, unĂ« nuk doja tĂ« bĂ«ja me faj qytetarĂ«t, por institucionet tĂ« cilat nĂ« asnjĂ« rast nuk kanĂ« arritur tĂ« ulen, tĂ« nxjerrin problematikat dhe tĂ« kuptojmĂ« se pĂ«rse kemi shkuar nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ«â€, theksoi Ministri Klosi.

Sipas tij, nĂ« pĂ«rgatitje tĂ« kĂ«tij veprimi kombĂ«tar, vetĂ«m nĂ« 10 ditĂ« u fotografuan mbi 9 mijĂ« pika grumbullimi mbetjesh urbane nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin, tĂ« cilat, u shpreh ai “do tĂ« bĂ«nin me turp çdonjerin nga ne”, por qĂ« fare thjesht mund dhe do tĂ« shndĂ«rrohen nĂ« hapĂ«sira tĂ« gjelbra me punĂ« tĂ« studiuar.

Duke ju referuar Qarkut të Vlorës, qarkut lider në fushën e turizmit, ku, sipas Ministrit Klosi pritet të startojë me paketën e re fiskale edhe pikënisja e strukturimit të ndërtimit të turizmit elitar shqiptar, në 10 ditë janë evidentuar 1800 pika që kanë mbetje urbane.

 Ai shtroi domosdoshmërinë e të qenit bashkë në këtë aksion, me Bashkinë, institucionet, vullnetarët me qëllim për të realizuar objektivin që, në 1 Qershor 2018, në ditën e çeljes zyrtare të sezonit turistik, të jemi me një Vlorë të pastër, të jemi me një Shqipëri të pastër.

NĂ« fjalĂ«n e tij, Ministri Klosi evidentoi se, problematikat nĂ« fushĂ«n e pĂ«rmirĂ«simit tĂ« standardeve mjedisore, nisin me mĂ«nyrĂ«n e menaxhimit tĂ« mbetjeve urbane, ku vuri nĂ« dukje mungesĂ«n nĂ« VlorĂ« tĂ« njĂ« “landfilli” tĂ« menaxhuar me leje dhe parametra mjedisorĂ«. Duke sjellĂ« kĂ«tĂ« shembull pĂ«r bashkinĂ« dhe pĂ«r vetĂ« qytetin, ai vlerĂ«soi se situata nĂ« mjediset rurale Ă«shtĂ« mĂ« evidente, ku ish komunat, sipas tij i kanĂ« trajtuar mbetjet urbane nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ«rĂ«sisht amatoreske.

Ministri Klosi nĂ«nvizoi se do tĂ« kĂ«rkohet me ngulm pĂ«r njĂ« strukturĂ« tĂ« re tĂ« menaxhimit tĂ« mbetjeve urbane, pĂ«r tĂ« filluar jo “nga lartĂ« poshtĂ«â€, por, “nga poshtĂ« lart” pĂ«r tĂ« menaxhuar mĂ« mirĂ« mbetjet urbane nĂ« çdo fshat, nĂ« çdo lagje tĂ« qytetit, nĂ« çdo njĂ«si vendore, pĂ«r tĂ« shkuar tek projekti i madh qĂ« ka Ministria e InfrastrukturĂ«s pĂ«r landfillin e ri nĂ« Qarkun e VlorĂ«s.

NdĂ«rkohĂ«, pĂ«r Ministrin Klosi, njĂ« shqetĂ«sim madhor Ă«shtĂ« edhe ndotja e hapĂ«sirĂ«s detare nga shkarkimet e resorteve apo objekteve hotelerike. “Do tĂ« vihet kusht qĂ« tĂ« gjitha hotelet, tĂ« instalojnĂ« sistemin “depurator”, theksoi Klosi, duke shtuar se do tĂ« ketĂ« vendime tĂ« QeverisĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« çështje.

Nga ana e tij, Kryetari i BashkisĂ« sĂ« VlorĂ«s, Dritan Leli theksoi se, pĂ«rmirĂ«simi i mjedisit Ă«shtĂ« njĂ« nga sfidat e tij, çka e ka reflektuar edhe nĂ« aktivitetin e pĂ«rditshĂ«m dhe nĂ« nismat qĂ« ka ndĂ«rmarrĂ«. NĂ« kĂ«tĂ« drejtim, Leli vuti nĂ« dukje se, investimet e kryera sĂ« fundi nĂ« VlorĂ«, kanĂ« ndikuar pozitivisht edhe nĂ« drejtim tĂ« njĂ« culture tĂ« re qytetare pĂ«r tĂ« mirĂ«mbajtur mjedisin, duke sjellĂ« me kĂ«tĂ« rast shembullin e “Lungomares”.

Kryebashkiaku vlonjat, vlerësoi mbështetjen e qeverisë në këtë drejtim, duke theksuar se, të qenit bashkë në këtë aksion, pushtet qendror dhe vendor, si edhe organizatat dhe faktorët e tjerë lokalë, do të garantojnë rezultate konkrete.

PĂ«rfaqĂ«sues tĂ« organizatave tĂ« ndryshme, mes tĂ« cilĂ«ve, Ervin Shehaj, Mirela Koçi, Simo Ribaj, Niko Dumani, prezantuan njĂ« sĂ«rĂ« problemesh dhe sugjerimesh pĂ«r pĂ«rmirĂ«simin e veprimeve nĂ« kuadĂ«r tĂ« aksionit kombĂ«tar “TĂ« pastrojmĂ« ShqipĂ«rinĂ«â€, si edhe tĂ« tjera qĂ« synojnĂ« standarde mjedisore.

Në këtë aksion, pritet të angazhohen rreth 150 mijë vullnetarë në të gjithë vendin./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…