Home Ceshtjet e Mjedisit Mbrojtje pasurive mjedisore të Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta

Mbrojtje pasurive mjedisore të Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta

2 min read
0
226

TIRANË, 31 Tetor / ATSH/  – Instituti pĂ«r ruajtjen e natyrĂ«s (INCA), vazhdon turin e bashkĂ«bisedimeve me individ dhe grupet e interesit pĂ«r problematikĂ«n e menaxhimit dhe identifikimin e impakteve negative nĂ« mjedisin natyrorĂ« tĂ« vendit tonĂ«.

SĂ« fundmi, grupi  i specialistĂ«ve tĂ« saj mbĂ«rriti nĂ«  Parkun KombĂ«tar “DivjakĂ« – Karavasta”, ku zhvilloi njĂ« anketim me individ dhe  grupe interesi mbi menaxhimin e mirĂ«  tĂ« kĂ«saj hapĂ«sire ujore. Laguna e KaravastasĂ« Ă«shtĂ« njĂ« ZonĂ« e Mbrojtur dhe nĂ« tĂ« shumohen disa specie ujore dhe nĂ«nujore tĂ« rralla pĂ«r vendin ton.

Në të rritet dhe shumohet Pelikani Kaçurrel, një specie e rrallë edhe për Ballkanin, që në vitet e tranzicionit u rrezikua të zhdukej.

Sot, ai mbrohet dhe i janë krijuar kushte  natyrore dhe artificiale për tu kthyer në identitet.

NĂ« kĂ«tĂ« lagunĂ«,nĂ« periudhĂ«n e vjeshtĂ«s dhe tĂ« dimrit vijnĂ« zogj shtegtar tĂ« rrallĂ« si Flamingot, Çafkat,Rosat e Egra dhe shumĂ« specie tĂ« tjera, qĂ« dimĂ«rojnĂ« nĂ« ujĂ«rat e ngrohta tĂ« lagunĂ«s.

Por, shpesh këto gjallesa bëhen pre e gjuetisë së paligjshme të komunitetit pranë lagunës, duke i dëmtuar dhe trembur nga vendbanimi i tyre  tradicional. /n.l/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Nikolla Lena
Load More In Ceshtjet e Mjedisit
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…