Home Krimi, Ligji dhe Drejtesia Më pak aksidente në 2017-n

Më pak aksidente në 2017-n

1 min read
0
213

TIRANE, 22 Janar/ATSH/- Numri i të aksidentuarve gjatë vitit 2017, krahasuar me një vit më parë është ulur me 6%, ndërsa ai i aksidenteve me 2.7%.

Sipas raportit të Institutit të Statistikave (INSTAT) në vitin 2017 u shënuan 1.978 aksidente duke shkaktuar 1.978 persona të aksidentuar.

Referuar të dhënave të INSTAT, numri i personave të plagosur nga aksidentet rrugore është 2.389 dhe krahasuar me mesataren e personave të plagosur gjatë vitit 2016, ky numër është ulur me 4,8 %.

Në vitin 2017, aksidentet rrugore, të cilat kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit, zënë 81,3 % të rasteve.

Numri mĂ« i lartĂ« i aksidenteve Ă«shtĂ« kryer nga grup mosha 25 – 35 vjeç, duke zĂ«nĂ« 27,9 % tĂ« numrit tĂ« aksidenteve rrugore.

/a.gjonaj/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Krimi, Ligji dhe Drejtesia
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…