Home Lajme Nga Vendi Me temperaturë i bllokuar në banesë nga dëbora, transferohet në Tiranë me helikopter fëmija 20-muajshe

Me temperaturë i bllokuar në banesë nga dëbora, transferohet në Tiranë me helikopter fëmija 20-muajshe

3 min read
0
272

TIRANË, 3 Mars/ATSH/ – NjĂ« fĂ«mijĂ« 20-muajsh, nĂ« gjĂ«ndje tĂ« rĂ«ndĂ« shĂ«ndetĂ«sore u transportuar me helikopter drejt TiranĂ«s. FĂ«mija qĂ« vuante nga temperatura e lartĂ« ishte bllokuar nĂ« banesĂ«n e tij nga dĂ«bora. Lajmin pĂ«r transferimin e tij drejt kryeqytetit, e ka dhĂ«nĂ« Kryetari i Grupit kuvendor tĂ« PartisĂ« Socialiste, deputeti i Librazhdit, Taulant Balla.

Ai ka njoftuar nëpërmjet një statusi në Facebook, për rastin e një fëmije 20-muajshe nga Librazhdi, që në gjendje të rëndë është nisur me urgjencë me helikopter drejt Tiranës, pasi trashësia e borës në zonën e saj të banimit, e bënte të pamundur transportin tokësor.

FĂ«mija po kalon njĂ« gjendje tĂ« rĂ«ndĂ« gripale dhe tashmĂ« ndodhet nĂ«n kujdesin e mjekĂ«ve nĂ« kryeqytet. “Faleminderit mjekĂ«ve tĂ« UrgjencĂ«s KombĂ«tare MjekĂ«sore, NjĂ«sisĂ« sė HelikopterĂ«ve dhe ZyrĂ«s Operacionale tĂ« Emergjencave Civile, tĂ« cilėt sapo pĂ«rfunduan nĂ« mĂ«nyrĂ« perfekte transportimin dhe kujdesin e specializuar gjatĂ« fluturimit pĂ«r nĂ« Spitalin Pediatrik tĂ« TiranĂ«s tĂ« foshnjes 20 muajsh D.B. nga Qarrishta e Librazhdit, nĂ« gjendje tĂ« rĂ«ndĂ« shĂ«ndetĂ«sore. MegjithĂ« pĂ«rpjekjet pĂ«r zhbllokimin e rrugĂ«s, ambulanca e Spitalit tĂ« Librazhdit e kishte tĂ« pamundur tĂ« shkonte nĂ« QarrishtĂ« pĂ«r shkak tĂ« trashĂ«sisĂ« sĂ« dĂ«borĂ«s. Pas njoftimit nga prindĂ«rit dhe infermierja e fshatit dhe pas konsultimit me MinistrinĂ« e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« u vendos transportimi nga NjĂ«sia e HelikopterĂ«ve tĂ« MinistrisĂ« sĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ« pĂ«r nĂ« Spitalin e Librazhdit. Por gjatė fluturimit mjeku i urgjencĂ«s kombĂ«tare mjekĂ«sore vendosi dĂ«rgimin e menjĂ«hershĂ«m nĂ« qendrĂ«n spitalore Universitare “NĂ«nĂ« Tereza” nĂ« TiranĂ«, ku aktualisht Ă«shtĂ« nĂ«n kujdesin e mjekĂ«ve. Faleminderit edhe kolegeve Manastirliu dhe Xhaçka!” – shkruan Balla. /a.f/ /r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…