Home Bota MEKSIKO – Tillerson turne zyrtar nĂ« AmerikĂ«n Latine

MEKSIKO – Tillerson turne zyrtar nĂ« AmerikĂ«n Latine

2 min read
0
156

MEKSIKO, 2 shkurt /ATSH-AFP/ – Kreu i diplomacisĂ« amerikane, Rex Tillerson filloi dje nĂ« MeksikĂ« njĂ« turne njĂ«javor nĂ« AmerikĂ«n Latine, qĂ« do tĂ« vijojĂ« nĂ« ArgjentinĂ«, Peru, nĂ« Kolumbi dhe Xhamajka.

Sekretari amerikan i Shtetit mbërriti në Meksiko, pasi mbajti një fjalim në Teksas për vizionin e një Amerike Latine të lirë dhe me prosperitet, nga kontrasti me Venezuelën e korruptuar dhe armiqësore të Nicolas Maduro.

Tillerson u takua me homologun meksikan, Luis Videgaray dhe do të takohet sot me presidentin, Enrique Pena Nieto, para se të niset në Argjentinë.

Para studentĂ«ve nĂ« Universitetin e Teksasit ku ish-drejtuesi i kompanisĂ« sĂ« naftĂ«s “ExxonMobil” ka kryer studimet, Tillerson theksoi se 2018 ishte viti i AmerikĂ«s, me njĂ« samit kontinental nĂ« muajin prill nĂ« Peru, G7 nĂ« Kanada nĂ« qershor dhe G20, fuqitĂ« kryesore tĂ« planetit nĂ« fund tĂ« vitit nĂ« ArgjentinĂ«.

Këtë vit, zgjedhje presidenciale vendimtare janë parashikuar gjithashtu në Brazil, në Meksikë dhe në Kolumbi, si dhe në Venezuelë, ku Uashingtoni konteston zhvillimin e tyre./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…