Home Aktualitet Meta: Mesazhi i bashkimit të shqiptarëve, mbetet aktual

Meta: Mesazhi i bashkimit të shqiptarëve, mbetet aktual

5 min read
0
155

TIRANË, 2 Mars/ATSH/.- “Mesazhi i bashkimit tĂ« tĂ« gjithĂ« shqiptarĂ«ve mbetet ende aktual” deklaroi tĂ« premten nga Lezha, Presidenti i RepublikĂ«s, Ilir Meta, i cili mori pjesĂ« nĂ« veprimtaritĂ« pĂ«rkujtimore qĂ« zhvillohen me rastin e 574-vjetorit tĂ« BesĂ«lidhjes sĂ« LezhĂ«s.

“Sot ne pĂ«rkujtojmĂ« BesĂ«lidhjen e LezhĂ«s, veprĂ«n mĂ« tĂ« madhe qĂ« ka bĂ«rĂ« Heroi ynĂ«, SkĂ«nderbeu”, tha Kreu i Shtetit nĂ« fjalĂ«n e mbajtur nĂ« ceremoninĂ« e zhvilluar nĂ« Obeliskun e BesĂ«lidhjes.

Mesazhi i bashkimit të të gjithë shqiptarëve, për të bërë vepra të mira, në mbrojtje të interesit e lartësimit të kombit dhe përcaktimit të qartë të identitetit tonë europian, sipas Metës, mbetet ende aktual.

“Mesazhi kryesor qĂ« jep kjo BesĂ«lidhje Ă«shtĂ« bashkimi nĂ« interes tĂ« kombit; atĂ« tĂ« sinergjisĂ« pozitive tĂ« gjithĂ« shqiptarĂ«ve pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« vepra tĂ« mira, tĂ« cilat i qĂ«ndrojnĂ« kohĂ«s”, tha Meta.

Kreu i Shtetit tha se “2 Marsi Ă«shtĂ« njĂ« ditĂ« e shenjtĂ« pĂ«r tĂ« gjithĂ« shqiptarĂ«t”. “Ne kujtojmĂ« jo vetĂ«m veprĂ«n mĂ« tĂ« madhe qĂ« ka bĂ«rĂ« Gjergj Kastriot SkĂ«nderbeu, bashkimin e shqiptarĂ«ve, duke e nisur me BesĂ«lidhjen e LezhĂ«s, por njĂ«kohĂ«sisht pĂ«rkujtojmĂ« dhe tĂ« gjitha ngjarjet e tjera tĂ« cilat shpĂ«tuan kombin tonĂ« nga rreziku i asimilimit dhe i shpĂ«rbĂ«rjes, udhĂ«hoqĂ«n tĂ« gjitha gjeneratat drejt besĂ«lidhjeve tĂ« mĂ«passhme, qĂ« nga ajo e Prizrenit, nga Kongresi i Manastirit, qĂ« nga Shpallja e PavarĂ«sisĂ« nĂ« VlorĂ«, e deri tek ngjarjet madhore tĂ« cilat sollĂ«n ekzistencĂ«n e shtetit tĂ« KosovĂ«s qĂ« festoi pak ditĂ« mĂ« parĂ« 10-vjetorin e tij”, tha Meta.

Duke theksuar rĂ«ndĂ«sinĂ« e figurĂ«s sĂ« Heroit KombĂ«tar, Presidenti shprehu besimin se “nĂ« Vitin MbarĂ«kombĂ«tar tĂ« SkĂ«nderbeut, tĂ« gjithĂ« do tĂ« bĂ«jnĂ« gjithçka qĂ« t’i qĂ«ndrojmĂ« kĂ«tij mesazhi pĂ«r tĂ« forcuar akoma mĂ« tej pozitĂ«n e ShqipĂ«risĂ«, por edhe tĂ« shqiptarĂ«ve kudo nĂ« rajon dhe nĂ« botĂ«, si njĂ« vend dhe si njĂ« komb i qytetĂ«ruar, sepse flasim pĂ«r arritje tĂ« reja, pĂ«r integrimin evropian.”

“Nuk ka kontribut mĂ« tĂ« veçantĂ« dhe mĂ« tĂ« shquar se sa ai i SkĂ«nderbeut nĂ« bashkimin e kombit dhe mbrojtjen e vlerave evropiane. Kjo Ă«shtĂ« arsyeja qĂ« figura e SkĂ«nderbeut Ă«shtĂ« e njohur nĂ« tĂ« gjithĂ« EvropĂ«n. Kjo Ă«shtĂ« arsyeja qĂ« pĂ«r tĂ« janĂ« bĂ«rĂ« jo vetĂ«m vepra tĂ« jashtĂ«zakonshme artistike, por njĂ«kohĂ«sisht Ă«shtĂ« njĂ« figurĂ« qĂ« sot na prezanton pĂ«rsĂ«ri nĂ« mĂ«nyrĂ«n mĂ« tĂ« denjĂ«, kudo”, tha Meta./m.m//e.caushi/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…