Home Bashkite ne fokus Mjedisi i qëndrueshëm në fokus të një takimi në bashkinë e Sarandës

Mjedisi i qëndrueshëm në fokus të një takimi në bashkinë e Sarandës

5 min read
0
328

TIRANË, 14 Janar /ATSH/-  NĂ« BashkinĂ« e SarandĂ«s, investimet nĂ« landfillin pĂ«r trajtimin e integruar tĂ« mbetjeve urbane dhe impiantin e trajtimit tĂ« ujĂ«rave tĂ« ndotura, i ka dhĂ«nĂ« zgjidhje problemit tĂ« menaxhimit tĂ« mbetjeve, ndĂ«rsa pritet qĂ« ministritĂ« e linjĂ«s tĂ« caktojnĂ« vendin pĂ«r grumbullimin dhe trajtimin e mbeturinave inerte dhe tĂ« tjerave qĂ« nuk i pranon landfilli i Bajkajt.

Rrjeti kombĂ«tar mjedisor ECIM, i pĂ«rfaqĂ«suar nga EkolĂ«vizja dhe Agjencia AJMMI,  nĂ« kuadĂ«r tĂ« Projektit “Informim-komunikimi mbi politikat mjedisore pĂ«r zhvillim tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m”  zhvilloi kĂ«tĂ« fundjavĂ« njĂ« tryezĂ« diskutimi nĂ« BashkinĂ« e SarandĂ«s, me kryebashkiaken Floriana Koka dhe stafin e saj, mbi çështjet mjedisore dhe zhvillimin e qĂ«ndrueshĂ«m tĂ« kĂ«tij sektori nĂ« qytetin turistik tĂ« SarandĂ«s.

Në fokus të këtij bashkëbisedimi ishte njohja me problematikat mjedisore më shqetësuese të kësaj bashkie dhe rajonit administrativ që menaxhon duke përfshirë disa fshatra dhe Ksamilin, (që është një ndër pikat më të frekuentuara nga turistët dhe vizitorët vendas dhe të huaja), me politikat mjedisore për zhvillim të qëndrueshëm si  dhe për të krijuar ura bashkëpunimi mes Rrjetit mjedisor kombëtar ECIM dhe kësaj Bashkie.

Kryetarja e Bashkisë Koka pas një ekspozeje realiste të situatave mjedisore mirëpriti idenë e bashkëpunimit.

Ajo theksoi angazhimin në çështjet mjedisore e lidhur kjo edhe me faktin e fluksit të madh të vizitorëve që vijnë në qytetin turistik të Sarandës, ndërsa u shpreh e gatshme për  finalizime nismash konkrete me ekspertët e specialistët e grupimit të mësipërm mjedisor.

Nga ana e tij, ekologu i njohur Xhemal Mato, drejtues i qendrĂ«s EkolĂ«vizja dhe i grupimit ECIM, foli pĂ«r kontributin e tetĂ« organizatave nĂ« projektin “Informim-komunikimi mbi politikat mjedisore pĂ«r zhvillim tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m”.

Mato u interesua veç të tjerash edhe për impaktin që do të këtë së shpejti miratimi i planit të përgjithshëm vendor në zhvillimet mjedisore të rajonit të kësaj bashkie.

Ndërsa drejtuesi i Agjencisë AJMMI, Shkëlqim Hajno, prezantoi shkurtimisht ndihmesën e kësaj organizate në sensibilizimin e publikut për problematikat mjedisore të rajonit jugperëndimor  me epiqendër Sarandën dhe nevojën e bashkëpunimit të mëtejshëm më bashkinë e Sarandës.

Ky aktivitet u realizua në kuadër të Programit SENiOR-II Senior Albania, zbatuar nga REC Shqipëri dhe financuar nga Qeveria Suedeze Embassy of Sweden in Tirana. 

/e.xh//m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Etleva Xhajanka
Load More In Bashkite ne fokus
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…