Home Aktualitet Mjekët dhe infermierët, angazhim maksimal në misione shpëtimi

Mjekët dhe infermierët, angazhim maksimal në misione shpëtimi

2 min read
0
493

TIRANË, 4 Mars/ATSH/- NĂ« kĂ«to ditĂ« tĂ« motit ekstrem qĂ« ka bllokuar shumĂ« zona tĂ« vendit, mjekĂ«t dhe infermierĂ«t janĂ« angazhuar nĂ« misione shpĂ«timi nĂ« gjithĂ« vendin.

Misioni më i fundit ishte ai për shpëtimin e foshnjes 20-muajsh nga fshati Qarrishtë i Librazhdit.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu dhe deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Balla vizituan sot në Pediatrinë e QSUT-së, Deanin e vogël, foshnjen 20-muajsh, i cili u shpëtua dje nga misioni i mjekëve dhe Njësia e Helikopterëve në fshatin Qarrishtë të Librazhdit, ku dëbora e bënte të pamundur kalimin e autoambulancës.

“Deoni Ă«shtĂ« mirĂ«, po trajtohet me kujdes nga mjekĂ«t e PediatrisĂ« sĂ« Specialiteteve nĂ« TiranĂ«. Faleminderit mjekĂ«ve dhe infermierĂ«ve pĂ«r tĂ« gjithĂ« misionet e shpĂ«timit qĂ« kanĂ« kryer nĂ« kĂ«to ditĂ« tĂ« motit ekstrem qĂ« ka bllokuar shumĂ« zona tĂ« vendit”, shkruan Ministrja Manastirliu, nĂ« rrjetin Social “Facebook”.

Fëmija 20-muajsh, u transportua dje me helikopter në gjendje të rëndë shëndetësore drejt Tiranës. Fëmija që vuante nga temperatura e lartë ishte bllokuar në banesën e tij nga dëbora.

/m.m//e.caushi/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…