Home Art, Kulture dhe Argetim Mona Liza e Da Vinçit në turne në qytetet e Francës

Mona Liza e Da Vinçit në turne në qytetet e Francës

3 min read
0
448

TIRANË, 2 Mars /ATSH/ – Xhakonda ose Mona Liza, kryevepra e Leonardo Da Vinçit, e cila Ă«shtĂ« shfaqur nĂ« LuvĂ«r nĂ« Paris pĂ«r 500 vjet, mund tĂ« nisĂ« sĂ« shpejti njĂ« turne nĂ« qytete tĂ« tjera tĂ« FrancĂ«s.

Kjo u konfirmua nga ministri pĂ«r KulturĂ«n franceze, Francoise Nyssen, i cili nĂ« njĂ« intervistĂ« me Radio Europe 1, deklaroi se donte “tĂ« studionte seriozisht” iniciativĂ«n nĂ« kontekstin e njĂ« ekspozite udhĂ«tuese tĂ« disa prej veprave mĂ« prestigjioze qĂ« mbahen nĂ« muzetĂ« franceze.

“UnĂ« nuk e shoh se pse arti duhet tĂ« mbetet i mbyllur. Sigurisht ne duhet t’i kushtojmĂ« vĂ«mendje pĂ«r ruajtjen dhe atĂ« qĂ« ato pĂ«rfaqĂ«sojnĂ«. UnĂ« do tĂ« takohem me presidentin e Luvrit pĂ«r tĂ« diskutuar kĂ«tĂ« çështje pĂ«rsĂ«ri,” tha Nyssen, duke shtuar se ai nuk beson se veprat e kĂ«tij kalibri duhet tĂ« qĂ«ndrojnĂ« gjithmonĂ« nĂ« njĂ« hapĂ«sirĂ« ​​tĂ« vetme ekspozuese. “Prioriteti im Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« punoj pĂ«r tĂ« nxjerrĂ« veprat nga vendet e caktuara dhe t’i bĂ«j ato tĂ« prekshme pĂ«r tĂ« gjithĂ«”, tha ai.

Mona Liza ishte vjedhur në vitin 1911 dhe u gjet vetëm dy vjet më vonë, ajo u largua nga Luvri herën e fundit në vitin 1974, për një ekspozitë në Tokio dhe në Moskë.
Së pari, ajo u huazua për ekspozita në Uashington dhe Nju Jork në vitin 1963. Gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore u sigurua në një vend sekret. Në vitin 2013, muzeu i Luvrit hodhi poshtë një kërkesë nga qyteti i Firences, ku Da Vinçi hodhi hapat e parë.

Filjali i muzeut të Luvrit në Lens, në Francën veriore, tashmë ka aplikuar për të pritur pikturën e famshme./a.alla/ /R.E/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…