Home Bota MYANMAR – Konfiskim rekord prej 30 milionĂ« pilulash metamfetaminĂ«

MYANMAR – Konfiskim rekord prej 30 milionĂ« pilulash metamfetaminĂ«

2 min read
0
153

NEPXHIDOU, 18 janar /ATSH-AFP/ – Myanmari konfiskoi njĂ« sasi rekord prej 30 milionĂ« pilulash metamfetaminĂ«, njoftoi sot qeveria, e gjendur nĂ« vĂ«shtirĂ«si nĂ« luftĂ«n kundĂ«r pĂ«rhapjes sĂ« laboratorĂ«ve tĂ« paligjshĂ«m nĂ« veri tĂ« vendit.

Përveç pilulave, autoritet mundën të sekuestronin mbi 1,7 ton kristale metamfetamine «të quajtura » « akull », dhe 502 kilogramë heroinë duke e çuar vlerën e përgjithshme të këtij konfiskimi në 44 milionë euro.

‘’Ky rast shĂ«non njĂ« nga konfiskimet mĂ« tĂ« mĂ«dha tĂ« drogĂ«s nĂ« historinĂ« e Myanmarit’’, tha pĂ«r median njĂ« zyrtar i lartĂ« i departamentit tĂ« antidrogĂ«s.

Operacioni i kryer në shtetin Shan u pasua me arrestimin e katër trafikantëve të dyshuar që i ofruan policisë koordinatat e sakta të një vendstrehimi të fshehtë në këtë rajon të largët në veri.

Myanmari, aktualisht nën drejtimin e një qeverie civile mbetet një nga prodhuesit më të mëdhenj të drogës në botë/ /v.b/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…