Home Shkence dhe Teknologji Nga sot në treg smartfoni i gjeneratës tjetër, Samsung Galaxy Note8

Nga sot në treg smartfoni i gjeneratës tjetër, Samsung Galaxy Note8

6 min read
0
148

TIRANË, 15 Shtator/ATSH/- Samsung Electronics prezantoi smartfonin e tij mĂ« tĂ« fundit Samsung Galaxy Note8 nĂ« ShqipĂ«ri.  Samsung Galaxy Note8 nga sot Ă«shtĂ« nĂ« tĂ« gjitha tregjet e botĂ«s. Kjo Ă«shtĂ« njĂ« pajisje e destinuar pĂ«r pĂ«rdoruesit tĂ« cilĂ«t duan tĂ« arrijnĂ« mĂ« shumĂ«.

Galaxy Note8 e çon inovacionin e biznesit në një nivel tjetër, me karakteristika të përparuara që përmirësojnë performancën, produktivitetin dhe sigurinë për një gamë të gjerë industrish, duke thjeshtuar mënyrën se si punohet dhe realizimin e detyrave të ndryshme.

Falë aplikimit të ri Pair, përdoruesit e smartfonit Galaxy Note8 mund të krijojnë një dyshe aplikacionesh të personalizuar në menunë Edge dhe të mundësojnë përdorimin lehtësisht për dy aplikacione në të njëjtën kohë.

Për personat që udhëtojnë shpesh jashtë shtetit ose kur hapin një faqe interneti në një gjuhë të huaj, opsioni i përkthimit të përmirësuar të stilolapsit S pen ju lejon të përktheni shpejt, jo vetëm fjalë të veçanta, por fjali të plota deri në 71 gjuhë dhe të konvertoni në çast në njësi të ndryshme dhe valuta të huaja.

Samsung ka qenĂ« gjithmonĂ« e orientuar drejt futjes sĂ« standardeve tĂ« reja pĂ«r cilĂ«sinĂ« e kamera nĂ« smartfon dhe kamera e Galaxy Note8 Ă«shtĂ« kamera mĂ« tĂ« mirĂ« deri tani. Kjo Ă«shtĂ« njĂ« veçori e madhe Live Focus qĂ« ju lejon tĂ« kontrolloni fotografinĂ« nĂ« thellĂ«si tĂ« fushĂ«s duke i lejuar pĂ«rdoruesit tĂ« rregullojĂ« efektin bokeh gjatĂ« shikimit tĂ« fotove dhe pas kapjes sĂ« njĂ« imazhi tĂ« palĂ«vizshĂ«m si dhe kapjes sĂ« dyfishtĂ« me tĂ« cilĂ«n regjistrohen tĂ« dy kamerat e pasme nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ« – njĂ« kĂ«nd i gjerĂ« dhe tjetri i ngushtĂ« – spjegoi fotografi shqiptar Alban Sipri kur foli pĂ«r eksperiencĂ«n me pajisjen.

Dizajni i smartfonit Galaxy Note8 është i bazuar në trashëgiminë e pajisjes Galaxy. Katër vjet më parë, Samsung prezantoi pajisjen e parë të papërshkueshme nga uji Galaxy. Sot, përdoruesit e teelfonave Note mund ta marrin ate pothuajse kudo në sajë të rezistencës të provuar ndaj ujit dhe pluhurit (IP68) të vetë pajisjes, si dhe stilolapsit S Pen, i cili shkruan edhe kur ekrani është i lagësht.

Galaxy Note8 ofron lehtësi hapje nëpërmjet skanimit për përdoruesit nga fusha e biznesit. Për shembull, për përdoruesit që punojnë në fushën e shëndetit, inxhinierisë civile ose të sigurisë publike, të cilët e gjejnë veten në një situatë ku ata kanë nevojë për të zhbllokuar telefonin pa pasur nevojë të rrëshqasin gishtin e tyre mbi ekran ose të skanojnë një gjurmë gishtash. Për më tepër, smartfoni Galaxy Note8 përshtatet me Samsung DeX për të gjithë ata që kanë nevojë të lehtësojnë përvojën e tyre mobile në përvojën e desktopit, pavarësisht nëse janë në shtëpi, zyrë apo në lëvizje ose udhëtim .

/a.gjonaj//m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Shkence dhe Teknologji
Comments are closed.

Check Also

PREHISTORI – ADN-ja tregon se Saharaja ka qenĂ« e gjelbĂ«ruar dhe e populluar nga njerĂ«zit

ROMË, 2 mars /ATSH-ANSA/ – Dikur, rreth 12 000 dhe 5 000 vite mĂ« parĂ«, Saharaja ka q…