Home Aktualitet Opozita të mos abuzojë politikisht me ndihmën ekonomike, qytetarët të riaplikojnë

Opozita të mos abuzojë politikisht me ndihmën ekonomike, qytetarët të riaplikojnë

5 min read
0
146

TIRANË, 2 Mars/ATSH/- Opozita nuk duhet tĂ« keqpĂ«rdorĂ« pĂ«r arsye politike njerĂ«zit qĂ« ankohen pĂ«r mospĂ«rfshirjen nĂ« skemĂ«n e re tĂ« ndihmĂ«s ekonomike, por duhet tĂ« ndihmojĂ« nĂ« pĂ«rfshirjen e tyre pĂ«rmes bashkive pĂ«rkatĂ«se.

Përmes një deklarate për shtyp, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ftoi sot qytetarët që kanë ankesa të riaplikojnë, ndërkohë që bën thirrje që të mos instrumentalizohet një skemë, e cila është nisur nga qeveria Berisha dhe është pilotuar nga qeveria Rama 1.

Duke shprehur keqardhjen për instrumentalizimin politik të reformës së ndihmës ekonomike, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bëri sot thirrje të gjithë atyre që kanë pretendime për mospërfshirjen në skemën e ndihmës ekonomike, që të parashtrojnë ankesën e tyre pranë zyrave rajonale të shërbimit social dhe të riaplikojnë për përfshirjen në skemë.

Zyrat e shërbimit social në çdo rajon do të jenë të hapura çdo ditë, nga ora 08 e mëngjesit deri në orën 19.00.

Po ashtu, MSHMS i bëri thirrje qytetarëve të drejtohen pranë bashkive përkatëse, të cilat kanë në dispozicion 6% të fondit tërësor të skemës së ndihmës ekonomike, për të përfshirë në skemë familjet që plotësojnë kushtet ligjore për përfitimin e ndihmës ekonomike.

“Reforma e ndihmĂ«s ekonomike Ă«shtĂ« njĂ« proces qĂ« as nuk ndalet e as nuk kthehet mbrapa me manovra politike abuzive. Ajo Ă«shtĂ« hartuar nĂ« bazĂ« tĂ« njĂ« marrĂ«veshjeje tĂ« nĂ«nshkruar nga qeveria Berisha me BankĂ«n BotĂ«rore dhe Ă«shtĂ« testuar me sukses pĂ«r dy vjet me radhĂ« nga qeveria Rama 1, nĂ« TiranĂ«, DurrĂ«s e Elbasan, nĂ« bashkĂ«punim tĂ« ngushtĂ« me ekspertĂ«t e BankĂ«s BotĂ«rore”, thuhet nĂ« njoftimin pĂ«r shtyp tĂ« MSHMS-sĂ«.

Njëkohësisht, është ngritur dhe po funksionon sistemi i ndërveprimit mes Shërbimit Social Shtetëror dhe Shërbimit Kombëtar të Punësimit, për përfshirjen me prioritet në programet e punësimit e të trajnimit të personave të aftë për punë, që kanë dalë nga skema e ndihmës ekonomike.

“Duke pĂ«rgĂ«zuar tĂ« gjithĂ« ata qĂ« gjatĂ« kĂ«tyre javĂ«ve tĂ« para tĂ« zbatimit tĂ« reformĂ«s i janĂ« drejtuar Zyrave tĂ« PunĂ«s apo programeve tĂ« aftĂ«simit profesional, ne i inkurajojmĂ« tĂ« gjithĂ« tĂ« tjerĂ«t, tĂ« bĂ«jnĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n gjĂ«. NdĂ«rkohĂ«, siç kemi informuar vazhdimisht, strukturat e mbrojtjes sociale po verifikojnĂ« njĂ« pĂ«r njĂ« pretendimet e subjekteve tĂ« prekura nga reforma dhe krahas konstatimit tĂ« njĂ« volumi tĂ« madh abuzimesh, kanĂ« kryer e do tĂ« kryejnĂ« korrigjimet pĂ«rkatĂ«se pĂ«r çdo ankesĂ« legjitime”, deklaron MSHMS./m.m//e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…